Zabojujte proti inváznym rastlinám. Aké sú povinnosti?

Vedeli ste, že ak ste majiteľom pozemku, invázne rastliny musíte mať pod kontrolou? Nemôžete ich nechať len tak voľne rásť. Aké sú to vlastne invázne rastliny a čo s nimi, ak sa na vašom pozemku vyskytujú?

Invázne rastliny a zákon

Invázne rastliny sú také, ktoré na našom území nie sú pôvodné. To znamená, že sa k nám dostali z cudziny, rýchlo sa tu rozširujú a často zaberajú rozsiahle územia. Rastú na úkor našich pôvodných rastlín, ktoré pripravujú o ich životný priestor a živiny. Ako sa k nám takéto druhy rastlín vlastne dostanú? Často si ich ľudia prinesú zo zahraničia. Alebo ich vidia v záhrade u známych a rozhodnú sa, že si ich zasadia aj u seba. Takáto snaha o skrášlenie a spestrenie záhrady však môže spôsobiť množstvo škody.

Prečítajte si: Je udržiavanie a čistenie pozemkov povinné?

O nepôvodných druhoch, teda o inváznych rastlinách, sa hovorí aj v Zákone č. 150/2019 Z. z. o prevencii a manažmente introdukcie a šírenia inváznych nepôvodných druhov. Podľa tohto zákona je zakázané invázne druhy rastlín dovážať, pestovať, držať a dokonca s nimi aj obchodovať. Dôvod je jednoduchý. Mnohé z týchto rastlín sa totiž šíria doslova nekontrolovateľne. A zbaviť sa ich býva veľký problém. Máte podobnú skúsenosť?

Ako sa zbaviť inváznych rastlín?

Snaha o svojpomocné odstránenie inváznych rastlín môže často končiť neúspechom. Ak sa vám aj podarí ich vykynožiť, v ďalšej sezóne sa opäť objavia. Navyše, niektoré z nich sú aj dráždivé. A preto sa neodporúča odstraňovať ich svojpomocne. Čo s tým? Na čistenie pozemku od týchto druhov je vhodné zavolať si odborníkov. Tí vedia, kedy a ako by mali takéto rastliny odstraňovať. A najmä, na čistenie pozemku majú potrebné profesionálne prístroje a techniku.

V prvom rade teda invázne rastliny nepestujte. Ak ste tak už urobili, prípadne ste kúpili pozemok, na ktorom sa nachádzajú a neviete sa týchto rastlín zbaviť, určite oslovte profesionálov na čistenie pozemku.

Tento záznam bol publikovaný v Tipy&triky . Uložiť odkaz do záložiek.