Vzduchová zlamovacia pištoľ GAMO P900

zlamovacia vzduchova pistol gamo p900

Lacná, kvalitná a dizajnovo podarená zlamovacia pištoľ model P-900 od Španielského výrobcu

Rozmýšľal som ako si spestriť čas vrámci zákazu pohybu situácie covid19 keď je človek viac doma na záhrade. Viem si predstaviť aj súperenie otca a synov/dcér, či samotných bratov a iné kombinácie. Rozhodol som sa zakúpiť vzduchovú zlamovaciu pištoľ, ktorá sa o zábavu a cibrenie zraku a rúk postará. Hľadal som teda na google vzduchovú pišťoľ s tým že chcem čo najmenej náročnú na údržbu a čo najľahšiu aby sa s ňou ľahko manipulovalo. A čo je hlavné musí mať nízku cenu 🙂

Ako som vyberal vzduchovú pištoľ

Netrvá to dlho a po „prebehnutí“ pár obchodov zistíte, že jediná možná voľba je španielska vzduchová pištoľ GAMO P900, pretože je lacná, je ľahká vďaka plastovému telu a má ešte k tomu „svietiacu“ mušku, takže pekne vidno aj tmavý cieľ. (čo je vlastne stred terča, prípadné iný cieľ tmavej farby). Navyše mieridlá sú nastaviteľné. GAMO P900 nie je úplne najlacnejšia na trhu, ale je to vynikajúci pomer cena/výkon/vzhľad. Pretože nájdete pištoľ aj za 19€, ale to vyzerá ak z roku 5. Úplným benefitom je, že zbraň je ergonomicky tvarovaná a perfektne padne do ruky, či už ľavej, alebo pravej.

Čo sa týka technickej časti GAMO P900 tak výrobca resp. predávajúce eshopy uvádzajú že sa jedná o jednoranovú vzduchovú pištoľ, ktorá sa nabíja zlamovaním hlavne. Hlaveň má drážkovanie a je 16cm dlhá. Úsťová rýchlosť je 105 metrov za sekundu a energia stredy 7,5 Joule, ale kto z bežných občanov vie čo je to za sila keď to nemá/nevie s čím porovnať. Takže treba len pištoľ skúsiť a urobiť pokusy 🙂 Koľko plechoviek prestrelí, alebo aký kartón či sklené predmety. Neviem či je niekto, kto to nevyskúša. Jasné, že v rámci testovania toho, čo je to 7,5J a 105m/s :-D. Hlavný parameter pre mňa je však váha – 580 gramov. Plast z ktorého je pištoľ vyrobená je nárazuvzdorný polymér. Celková dĺžka pištole je 315mm. Hnacím médiom je vzduch, ktorý poháňa piest. U tejto pištole výrobca/predajcovia uvádzajú ako benefit precízne vyváženie.

Praktické info na záver o zlamovacej pištoli GAMO P900

Z praktických informácii je hlavné spomenúť to, že pištoľ má poistku proti samovoľnému, alebo nechcenému výstrelu. Je to ergonomicky umiestnené tlačidlo pri rukoväti, tak ako poznáme tlačítko na uvoľnenie zásobníka pri palných zbraniach napr. ráže 9mm ….napadá ma Grand power K100 od Bansko Bystrického výrobcu. Vzduchová pištoľ GAMO P900 nemá žiadny spätný ráz, takže výstrel je pomerne presný a netreba mať sluchátka, ani sa niečoho obávať. Idú tam diabolky ráže 4,5mm resp. kaliber 177.

Na záver by som povedal že GAMO P900 je skôr pre zábavu, alebo pre začiatočníka, ale netreba zabúdať na zásady bezpečnosti, pretože aj vzduchová pištoľ môže ublížiť, resp. výrazne poškodiť zdravie. Nedá mi nespomenúť, že GAMO P900 je síce „len vduchovka“ ale zásady bezpečného narábania so zbraňou doporučujem dodržiavať. Ide proste o zvyk a automatizovaný pohyb a návyk. Či človek narába so vzduchovkou, alebo 9mm pištoľou stále by sa mal správať rovnako.

Ako to je?:

  • V zásade na nikoho vrátane seba nikdy nemieriť.
  • Zbraňou mieriť vždy ideálne dole a smerom hore zdvihnúť až pri cielení na terč.
  • Prst položiť na spúšť až pri namierení a pred samotným výstrelom. Nikdy nie počas manipulácie, nabíjania…atď.
  • Vždy sa uistiť že medzi mnou a terčom nikto nie je a počas výstrelu nebude
  • Uistiť sa čo/kto je za terčom a vedľa neho
  • Pri vzduchovke je špecifikom nemať terč na podklade od ktorého by sa diabolky odrážali nám do tváre
  • Takisto špecifikom tejto pištole je navyknúť si vždy zaistiť spúšť proti výsrelu tlačítkom na to určeným
  • Všeobecne známa zásada skladovať pištol/zbraň vždy zvlášť pištol a zvlášť strelivo (hlavne ak máme doma deti a vzduchovka nie je uzamknutá. Pri palnej zbrani by to byť muselo)
  • Neviem či treba vôbec písať, že so zbraňou sa nesmie narábať pod vplivom drog, alkoholu podobných látok znižujúcich zdravý úsudok a pohyb
  • Pri vzduchovej pištoli uvádza výrobca, že sa nedoporučuje používať osobám mladším ako 18 rokov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *