Vyberáme jedálenský stôl z masívu. Ako na to?

Jedálenský stôl patrí k najviac zaťažovaným kusom nábytku v domácnosti. Preto je stôl z masívu ideálnou voľbou. Ako si vybrať drevený jedálenský stôl a prečo zvoliť práve drevo, sa dozviete v článku.

Prečo je masív najlepšou voľbou?

Jedálenský stôl z masívu

Zdá sa vám, že stoly z masívu sú príliš drahé? Možno stoja viac. No pokiaľ ide o kvalitu, životnosť a úžitkové vlastnosti, stoly z masívu za to jednoznačne stoja. Skúsme si jednotlivé materiály porovnať.

Materiál dosky

Ak si zvolíte dosku z masívu, získate stôl s tradičným a stále moderným vzhľadom. Vytvára príjemnú domácku atmosféru. Dôležité sú však jeho vlastnosti a to je pevnosť, stálosť a odolnosť. Laminátové dosky sa zvyknú používaním znehodnotiť. Odnášajú si to najmä hrany stola, ktoré sa časom odlamujú. Uvažujete o skle? Sklenená doska nie je veľmi bezpečná, pokiaľ sú v domácnosti deti. Navyše, je na nej viditeľná každá drobná nečistota. Moderné sú dnes aj lacnejšie plastové stoly. Kvalitou sa však dreveným rovnať nemôžu.

Materiál nôh

Perfektnú stabilitu a pevnosť poskytujú stolom práve drevené nohy. Vhodnou alternatívou je tiež kombinácia drevenej dosky a pevných kovových nôh. Jedálenské stoly z masívu, prípadne v kombinácii drevená doska a kovové nohy, sú voľbou, ktorá vás nesklame ani po rokoch.

Tipy pri výbere dreveného jedálenského stola

Pri výbere si skúste odpovedať na tieto otázky:

1. Pre koľko osôb bude stôl slúžiť?

Od toho sa odvíja veľkosť stola. Ak má slúžiť pre pár, ktorý prijíma návštevy zriedkakedy, zrejme bude zbytočné kupovať veľký jedálenský stôl pre osem osôb. No ak kupujete stôl pre veľkú rodinu, vhodný bude samozrejme väčší stôl.

2. Aké mám priestorové možnosti?

Kde bude stôl umiestnený? V kuchyni alebo máte preň vyhradené miesto v jedálni? Aj umiestnenie stola rozhoduje o jeho veľkosti. Ak sú priestorové možnosti obmedzené, perfektnou voľbou je rozkladací jedálenský stôl. Ten si podľa potreby rozložíte, napríklad v prípade oslavy.

3. Aký tvar stola mi najviac vyhovuje?

Obľúbenou klasikou je obdĺžnikový stôl, kde sa bez problémov zmestí 4členná rodina. Ak je navyše rozkladací, poslúži aj na špeciálne príležitosti. Oválny stôl je veľkosťou podobný obdĺžnikovému. Výhodou však je, že keďže nemá hrany, dá sa zaňho posadiť viac osôb.  Štvorcový stôl je vhodný, ak má slúžiť pre menej osôb.

4. Aký štýl preferujem?

Tu závisí voľba od vášho vkusu a tiež od zariadenia domácnosti. Štýl stola prispôsobte celkovému charakteru interiéru. Stôl z masívu sa však hodí do moderných, aj do klasických domácností.

5. Aké prevedenie nôh stola je pre mňa pohodlné?

Ak vám vadia nohy stola, vhodnou voľbou je pre vás stôl s jednou širokou nohou uprostred. Zároveň je to veľmi moderný dizajnový kúsok. Ak hľadáte niečo zaujímavé, zvoľte stôl, ktorý má nohy prekrížené. Klasikou sú nohy v rohoch stola.

V každom prípade je dôležité najmä to, aby sa za jedálenským stolom cítila pohodlne celá rodina.

Tento záznam bol publikovaný v Tipy&triky . Uložiť odkaz do záložiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *