VOSKOVE – výroba eko-obalov zo včelieho vosku

voskove

Browsoval som po Facebooku (ako ináč ?) a udreli mi do očí pekné fotky remeselných výrobkov. Netrvalo mi dlho, kým som za tými peknými výrobkami uvidel kamarátku. Tak som ju požiadal o pár riadkov o týchto voskových výrobkoch, ktoré sama vyrába. (kto by to na ňu povedal ? ) Údajne sa jedná o voštinárstvo, teda spracovanie včelieho vosku. Dosť bolo mojich rečí, nechám prehovoriť Kristínu ?

Kto stojí za Voskove®?

Pochádzam z malebnej obce ležiacej na Hornej Nitre, kde má včelárstvo celkom silnú tradíciu. Minimálne v našej rodine určite. Venuje sa mu otec a tiež sa mu venoval náš opa (starý otec).

Ani vo sne by mi nenapadlo, že tieto malé užitočné stvorenia mi raz budú takou silnou inšpiráciou. No ako sa hovorí „Nikdy nehovor nikdy“ a platí to u mňa na 100000% , tak aj tu sa mi to potvrdilo a mojim hobby a dá sa povedať, že už aj čiastočne prácou , sa stalo Voštinárstvo – spracovanie vosku a jeho ďalšie využitie. Tu ponúkam svoj malý príbeh.

Ako to začalo?

Som na materskej, teda teraz už na rodičovskej dovolenke s ročným synčekom a vždy som bola žena činu. Preto keď som ostala doma,  nedokázala som len tak obsedieť a stále som niečo skúšala a tvorila. Založila som stránku na Facebooku, kde zdieľame s ďalšími mamičkami fotky a recepty zo spoločného varenia a pečenia s deťmi. No bolo to skôr pre zábavu než pre osoh. Stále som však hľadala nejaký nápad, ktorý by mi vedel priniesť aj nejaký zárobok. Aby neťahal našu rodinu, dom a všetko okolo len môj manžel. Mala som potrebu venovať sa aj iným činnostiam, než len tým materským.

K samotnému voskovaniu som prišla tou najjednoduchšou cestou, akú si viete predstaviť. Ja sama som si kúpila jeden takýto obal v miestnom remeselnom obchodíku. Ohmatala som si to, vyskúšala používanie a ostala som veľmi nadšená.  To je ONO ! Blikla mi veľká žiarovka v hlave, toto je presne produkt, ktorému sa chcem venovať. Je osožný, udržateľný, dá sa vyrábať doma a základnú surovinu – vosk, mám predsa k dispozícií už dlhé roky. Pozháňala som si všetky ďalšie potrebné suroviny, objednala prvú bavlnu a vyrobila svoj prvý obal. Potom druhý, tretí, piaty, desiaty, osemdesiaty-ôsmi 🙂 Už ich ani nepočítam. Od marca , tohto roku, kedy som začala ich bolo už naozaj veľa. Obaly, vrecká a teraz v predvianočnom čase aj sviečky. A vďaka ľuďom – mojím skvelým zákazníkom, aj stále je.

Kam smeruje projekt Voskove®

Stále sa snažím zháňať nové zaujímavé látky, najmä variabilita vzorov sú to, čo predáva. Vždy vyberám len 100% bavlnu, ideálne v bio-kvalite. Veľa objednávam aj zo zahraničia, ale dá sa nájsť už aj na Slovensku. Každú látku najskôr pripravím – preperiem, vysuším, ožehlím. Následne ju ďalej nastriháme na potrebný rozmer pre obal alebo vrecko. Ďalej používam borovicovú živicu a jojobový olej. Zmes následne rovnomerne nanesiem na látku a zažehlím (zničila som už minimálne 3 žehličky, ups!  ?

Vrecká si nešijem sama, ale ponúkla som túto možnosť ďalšej mamičke, ktorej tak tiež pomôžem niečo privyrobiť. A tou mamičkou nie je nik iný, ako moja sestra.

Ja to celé vnímam ako taký malý rodinný projekt

Vďaka ľuďom, ktorí mi pomáhajú, vďaka môjmu milujúcemu manželovi môžem ďalej rásť.

Ja to celé vnímam ako taký malý rodinný projekt. S voskom mi pomáha môj ocino, ale keďže mám naozaj veľkú spotrebu, beriem vosk už aj od ďalších lokálnych včelárov. Všetky produkty prechádzajú mojimi rukami. Využívam najmä čas, kedy malý spinká a to cez obed alebo aj večer. Je to zdĺhavejší proces, než si možno mnohí vedia predstaviť. Je za tým veľa energie, ale najmä lásky!

Tá vôňa, ktorá sa nám šíri po dome, keď nahrievam vosk. A to malé dievčatko vo mne sa teší aj z takých drobností ,ako je výroba a ozdobovanie sviec, následne ich balenie , posielanie týchto voňavých balíčkov poštou neznámym ľuďom, ktorí mi následne ďakujú a tešia sa rovnako ako ja. A vďaka nim a tiež ľuďom, ktorí mi pomáhajú, vďaka môjmu milujúcemu manželovi môžem ďalej rásť.

Toto všetko a ešte omnoho viac som JA.

Toto všetko spolu, sme MY.

Toto celé … to sú produkty značky Voskove®

Tento záznam bol publikovaný v Tipy&triky . Uložiť odkaz do záložiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *