Veľké autá pre deti – 3 autosedačky v aute

velke-auta-pre-deti-3-autosedacky-v-aute

Auto pre 5 člennú rodinu – dvaja dospelí a tri detské autosedačky

Auto pre 3 autosedačky

Tak ako ja pri čakaní tretieho dieťaťa, tak i ostatní predomnou určite hľadali auto pre tri deti – päťčlennú rodinu. Na internete je mnoho, diskusii, kde sa ale ťažko orientovať a každý si chváli svoje. Preto sa budem vo svojom blogu snažiť o trocha objektivity a čo najviac faktov. Hneď na začiatku musím spomenúť, že som kupoval asi piate-šieste auto v živote a z toho druhé, ktoré som konzultoval a vyberal s poradcom – automaklér. Pretože treba opozíciu a niekoho kto vás preberie keď si vyberáte nereálne auto, respektíve si zarábate na budúce finančné problémy 😀

3 autosedačky v aute

Každý hľadá auto najprv podľa toho či sa tam vmestia 3 autosedačky. To je prvý a hlavný parameter. Existujú stránky (dole) ktoré sa snažili spísať modely rodinných áut pre 3 deti bez ohľadu na typ a cenu. (bez ohľadu na to či je to SUV pre rodinu, alebo MPV pre rodinu s troma deťmi.)
Ak si už vyberiete model a tvar auta ktorý by ste chceli, začíta sa hľadanie modelu podľa ceny, recenzii, odporúčaní a spoľahlivosti a kapacity kufra)

Parametre/požiadavky ktoré som mal ja pre rodinné auto pre 3 autosedačky

 • vmestenie 3 detských sedačiek v aute vedľa seba, resp. prevoz 5 člennej rodiny. Pretože časom z troch autosedačiek vznikne situácia kde jedno dieťa už bude iba na podsedáku a potom bez.
 • benzínový motor – vhodný do mesta a na krátke vzdialenosti. Hľadal som pôvodne atmosférický bez turba, ale nakoniec je to auto s nižším obsahom a dopomocou turba k výkonu.
 • Cena auta pre rodinu s 3 deťmi. No hneď na začiatku som vedel, že druhé auto do rodiny nebude určite nové z predajne a tak som hneď hľadal na portáloch bazárov. Cena mala svoj strop, ale vždy sme boli ochotní ísť 1000€ hore dole, (no skôr hore 🙂 ) ak by stav vozidla alebo kilometre stáli zato. Maximum bolo určené na 8 000€, ale neskôr sme prihodili ešte 500€ navrch. K obmedzeniu rozpočtu prispeli aj skúsenosti s tým, ako sa malé deti správajú k autu a že si vôbec neuvedomujú jeho cenu …. 🙂
 • Nájazd kilometrov – už vopred bolo určené, že pri benzínovom aute nechceme prekročiť 100tis km. Nakoniec sme vybrali auto s nájazdom 105tis km, ale to je na taký počet km v tolerancii. Model ktorý sme nakoniec kúpili bol prezentovaný ako spoľahlivý motor.
 • 3 detské autosedačky = 3 samostatné sedačky s tromi pásmi zhora dole. Nie každé auto kde sa zmestia 3 ľudia dozadu má tri samostatné plnohodnotné sedačky. Väčšinou je tam rovná „lavica“, teda plocha ktorá má pás iba dole a človek si ho dá cez svoj pás tela. Je to miesto na krátke trasy kde sa nedá pohodlne cestovať dlhšie a takisto to nie je bezpečné uchytenie detskej autosedačky.
 • Kufor rodinného auta – okrem toho, že auto uvezie vzadu 3 detské autosedačky resp. kombináciu sedačka, podsedák, vajíčko, alebo dve autosedačky a dospelá osoba, musí mať aj dosť priestoru na batožinu pre takúto posádku. Prípadne dosť miesta na kočík a podvozok v začiatkoch. Preto som vylúčil napríklad škodu yeti. (ktorá bola tiež v diskusiách prezentovaná ako model kde sa vmestia tri autosedačky dozadu)

Aktuálne je naše auto využívané podľa plánu, čiže krátke vzdialenosti do priľahlého mesta k doktorovi a obchodu (10km) a do školy do vedľajšej dediny (4km) a mesto ako také – preto benzín. Vzadu sú dve autosedačky a miesto pre mamu (starkú) a vajíčko s najmenším kinderkom je na prednej sedačke. Samozrejme mať iba jedno takého auto asi nie je ideálne riešenie ani čo sa týka priestoru, ani komfortu na dlhšie jazdy.
Bude potrebné mať ešte jedno dieslové a 7 miestne (idálne VW Sharan, SEAT Alhambra, pretože rodina s troma malými deťmi potrebuje na niektoré výlety aj starkú, alebo inú posilu, aby aspoň jeden rodič (na striedačku) mohol mať chvíľu pokojne tráviť čas na dovolenke, či výlete. Prípadne návšteva bratranca, sesternice…proste jedna/dve sedačka/y navyše sú len dobre. Čo sa týka komfortu, tak samozrejme ako „prívrženec“ koncernu audi, vw, seat, škoda mám inú predstavu o odhlučnení auta, kvalite plastov, technológiách v aute atď. (viem že to isté môže o mne povedať užívateľ mercedesov a podobne, ale toto je môj subjektívny postoj. Ale nie je pre každého reálne mať dve drahé autá, pretože to je dvojnásobok nákupnej ceny a prevádzkových nákladov a potom nemusí byť začo ísť s takým autom na výlet, alebo nebude čo do bruška deťom 😀 Hlavne keď toto druhé auto stojí prevažne v garáži.

Čo oceňujem na vybranom modeli Renault Kangoo 1.2 TCe 115 Energy S&S Zen, 84 kW, 6 rýchlostí, manuál?

 • posuvné dvere (super pri parkovaní pred hypermarketom medzi autami)
 • obrovský priestor pri otvorení zadných bočných dverí (krásne v stoji naložím dieťa do sedačky bez ohnutého chrbta, ak je problém v strede, tak viem vkročiť do auta a postavený to pohodlne riešiť – kto toto skúša pri bežných kombíkoch ako oktávka, tak vie čo je to zohnutý riešiť a nakladanie a zapásavanie. Pot a bolesť 😀
 • vysoký strop a výborný pocit počas jazdy ale aj pri manipulácii s deťmi vzadu ako som písal vyššie
 • kufor kde postavím celý kočík, alebo ak je väčší tak pohodlne zmestím podvozok a ostatok vedľa seba – žiadny tetris ako v bežnom kombíku.
 • šírka a auta a výška stropu umožňuje aj šoférovi sa „rozvaliť“ a komfortne cestovať. (k väčšiemu komfortu by prispel automat ale to je zase o inej cene a prevádzkových nákladoch)
 • výkon – na to že je to taká „škatuľa“ 1.2 benzín turbo, má to 110PS a je to živé. Navyše 6 prevodových stupňov umožňuje aj ekonomickejšiu jazdu. ( v mojom prípade kombinovaného jazdenia 6,7L/100km)
 • pohodlné nastupovanie v stoji, pretože pri nasadaní do auta si nesadáte dole “ do lavóra“ ako pri bežných osobných autách – môj chrbát a vek nad 35 rokov to len odporúča 😀

Tento článok som písal ako rodič, nie som autičkár, ani vzdelaním automechanik a podobne. Všetko sú len osobné skúsenosti a konzultácie s automaklérom. Ak nájde v texte technickú nepresnosť niekto povolaný, tak budem rád keď napíše email a rád opravím, aby nebol nikto omylom zavádzaný.

Zdroje ktoré mi pomáhali sa rozhodovať sa medzi rodinnými autami pre 3 detské autosedačky a modely ktoré som zvažoval (všetko 5 a viac ročné) modely:

Mazda 5 – posuvné dvere
VW Sharan – posuvné dvere
VW touran ( stredné nemá 3 bodový pas resp. výrobca nedoporučuje autosedačku)
Ford S-Max, Galaxy
Seat Alhambra – posuvné dvere
Peugeot 5008
Citroen Piccaso
Opel Zafira (stredne nemá 3 bodový pas resp výrobca nedoporučuje)
Peugeot Partner
Peugeot Rifter
Toyota Verso, Proace city Verso

članky:
https://autobible.euro.cz/pro-velke-rodiny-do-kterych-aut-date-tri-detske-sedacky-vedle-sebe/

https://www.denik.cz/auto/tri-detske-sedacky-vedle-sebe-pro-radu-aut-neresitelny-problem-zjistil-test-20151111.html

http://www.blogzrzky.cz/2020/05/3-deti-v-aute-3-autosedacky-vedle-sebe.html

Tento záznam bol publikovaný v Tipy&triky . Uložiť odkaz do záložiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *