Svarga, alebo slnečný symbol ako slovanský symbol na predmetoch okolo nás

drevena miska svarga

Slovanské symboly okolo nás

Už som spravil zopár stolčekov so slovanským znakom svargy, alebo teda slnečného (solárneho) znaku, či Perúnov kvet (Perúnova hviezda), osemlistá ružica a iné obdoby názvov tohto slovanského symbolu. Tento pôvodne slovanský znak sa mi páči a máme ho asi všetci vrytý do podvedomia, pretože sa vyskytuje na starých chalupách, trámoch starých chalúp čí na nábytku, odevoch, na rôznych predmetoch v múzeách a starožitníctvach. Okrem iného sa dá nájsť na starých kuchynský potrebách a doplnkoch, povedal by som že proste všade. A na znaku slovenského národného múzea nevynímajúc. Jedná krásna svarga (obrázok dole) bola nájdená pod Štiavnickými vrchmi v Zemianskom Vrbovku vytepaná na striebornej miske. Tento poklad pochádza od Byzantského kovotepca a bol nájdený náhodou pri obrábaní poľa.

Tomuto znaku sa venuje pár (doslova) slovansky zameraných webov a niekoľko, ale nejakú jednotnú definíciu si nepamätám, respektíve som nenašiel. V zásade ale viem povedať že znak je obľúbený a možno aj preto, že slnko, či kvety má každý rád. A je navyše ľahko nakresliteľný štruktúrou polkružníc a hlavnej kružnice. Ak sa zdroje na internete v niečom zhodujú, tak na tom že je to symbol ochrany obydlia či proste ochrany pre čímkoľvek negatívnym. Symbol sa údajne dostal na naše územie z Ázie, takže je to taký euroázijský symbol ochrany a u nás spájaný so slovanskými bohmi.

Napríklad Deržavin v knihe Slovania v dávnej minulosti uvádza, že starý Slovan si predstavoval ako horiaci oheň, kruh, koleso alebo nebeské oko. V zásade ide ale o to, že slnko (a nielen to) bolo jedným z hlavných faktorov úrody, podmienok a jednoducho prežitia a tak bolo dôležité a ako inak jeho tvar je kruh.

Na základe týchto info som si spomenul na slovanského boha Svaroga (podobné slovu svarga). Vyhľadal som základné info a začali mi predošlé informácie dávať zmysel. Svarog je podľa wikipédie staroslovanský boh Slnka a ohňa. Meno Svaroga sa odvodzuje od staroindického slova svar (svetlo, žiara, slnko, nebo). Svarog mal syna Svarožiča. Ten mu potom, čo Svarog prišiel po celodennej práci unavený domov, ukladal nohy do postele. Svarog bol synom praboha Roda. Mal dvoch bratov, Velesa a Perúna. Jeho manželka bola bohyňa Lada.
Svarog bol všeslovanským bohom, najlepšie je jeho kult doložený u východných Slovanov. Postupne ho ale nahradili bohovia Dažbog na východe a Svarožič na západe. Na Slnko (Svaroga) sa v dnešnom Poľsku prisahalo dokonca ešte v 16. storočí.

So znakom svargy mi úzko súvisí aj môj takisto obľúbený znak kolovrat, ktorý údajne symbolizuje kolobeh života. Čiže nezastaviteľné a neľútostné koleso času. Striedanie dňa a noci, leta a zimy, života a smrti.

Svarga v eshopoch

Eshopy so slovanskou tematikou majú svargu a kolovrat ako obľúbený artikel. Takisto na sashe čo je trhovisko krížené s eshopom nie je o tieto znaky núdza. Tie lepšie eshopy napíšu nejakú predajnú hlášku, aby to nadšenej slovanskej tematiky, či životného štýlu proste musel mať doma. V eshopoch ide hlavne o tvorbu zisku čo je zmysel podnikania a tak filozofia a kultúrne povedomie či dedičstvo ide bokom.

Viete o svarge viac, alebo máte pekné fotky?

Ak vie niekto o svarge viac, alebo má zaujímavé fotky svargy na domoch, textile, trámoch a inde tak pokojne pošlite a rád doplním.

Svarga na predmetoch okolo nás

Prikladám pár vlastných obrázkov svargy ktoré som zmajstroval pretože sa mi tento symbol páči, bez ohľadu na to k čomu sa viaže. A niekoľko obrázkov kolovratu, ktorý mi s tým úzko (dizajnovo) súvisí a zaujali ma či v reáli, alebo na internete.

  1. Svarga vyrezaná do moreného lipového dreva
  2. Truhlica v múzeu Ľudovíta Štúra v Uhrovci.
  3. Drevený lipový stolček s vypáleným symbolom svargy
  4. Znak svargy vyzeraný na stropnom trápe v múzeu rodného domu Juraja Jánošíka
  5. Znak svargy a príbuzné geometrické tvary na truhlici v starožitníctve ktorá ma zaujala
  6. Svarga na drevenom stĺpe v areáli Hradu nad dedinou Sklabinský podzámok
  7. Drevená miska s medenými ornamentami vloženými do dreva v tvare svargy a ostatné ornamenty
  8. Poklad byzatského kovotepca nájdený pod Štiavnickými vrchmi
  9. Grafika svargy na jednom kalendári
  10. Obrázok z internetu, kde sa mieša slovanská symbolika a kresťanské symboli. Pre mňa osobne nepochopiteľná kombinácia významovo aj graficky
  11. Znak kolovratu z internetu ktorý sa mi páčil kvôli old look drevu a kovu ošľahanému časom
  12. Symbol kolovrat na jednej peci na letnom festivale Drienok v Turci
  13. Drevený stolček z hruškového dreva so starým vzhľadom kde je na spodnej časti vypálený symbol svargy
  14. Rekonštruovaná drevenica Zázrivá

zdroje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Svarga

http://lubosbebcak.sk/index.php/2020/08/19/slovansky-slnecny-symbol/
https://pohanskykruh.wordpress.com/2014/10/08/svarga-dobre-ukryty-pramen-nebo-omyl/
https://atlara.wordpress.com/2012/10/11/znaky-na-slovanske-keramice/
https://slovienka.sk/nasa-tvorba/
http://pohanstvi.net/inde.php?menu=slobog
https://www.slavica.sk/
https://pohanskykruh.wordpress.com/2014/10/08/svarga-dobre-ukryty-pramen-nebo-omyl/
https://sk.wikipedia.org/wiki/Svarog
https://slovensko.denicek.eu/srelkaa-slovensko/slovania/symboly

https://cs.wikipedia.org/wiki/Svarga

1 komentár u „Svarga, alebo slnečný symbol ako slovanský symbol na predmetoch okolo nás

  • Ten obrazok z prac nternetu kde je udajne spojenie s krestanstvom… Strom zivota je povodny nas.symbol….viac napr. Na sclabonia.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *