„Tento článok vznikol v spolupráci s firmou Greenclimber.sk„
Zdá sa vám, že trávnik v zime „odpočíva“ a preto sa oňho netreba starať? Ani v tomto období netreba starostlivosť o trávnik zanedbať. Mohlo by to spôsobiť vážne škody na trávniku a na jar by ste možno museli zakladať nový trávnik. Čo teda hrozí trávniku v zime a ako sa oň postarať?
Zimné problémy trávnika a ich riešenie
Nadmerná vlhkosť pôdy, ťažký sneh alebo mráz a všeobecne, nepriazeň počasia. To všetko sa podpisuje pod stav vášho trávnika. Chcete, aby bol na jar v dobrej kondícii? Rátajte s tým, že mu v zime hrozia tieto nástrahy:
1. Poškodenia mrazom, ľadom a snehom
V zimných mesiacoch je najväčším problémom trávnikov mráz a tvorba ľadu na povrchu. Keď trávnik zostane pokrytý snehom a pod ním sa vytvorí ľadová vrstva, dochádza k zhoršeniu prísunu kyslíka a vody ku koreňom. To môže spôsobiť odumieranie trávy a vznik tzv. „ľadových rán“.
Čo s tým? Keď je trávnik pokrytý snehom a ľadom, snažte sa chodiť po ňom čo najmenej. Ak je to možné, skúste sneh odstrániť. Nepoužívajte v zime hnojivá s obsahom dusíka. Tie podporujú rýchly rast trávy, čo je v zime nežiaduce.
2. Hniloba a tvorba plesní v trávniku
Ak je trávnik dlhšiu dobu pokrytý snehom, môžu sa na ňom tvoriť plesňové choroby. Tým sa totiž dobre darí v chlade a vlhku. Pleseň spôsobí vznik hnedých plôch, na niektorých miestach môže byť trávnik úplne zničený. V niektorých prípadoch môže zamrznutá pôda spôsobiť zadržanie vody v trávniku, čo vedie k hnilobe koreňov.
3. Mrznutie koreňov trávy
Koreňový systém je citlivý na mrazy najmä vtedy, ak je trávnik ešte mladý. Zamrznutie koreňov môže viesť k tomu, že tráva na jar nevyrastie.
Ako tomu predídete? Pred zimou trávnik poriadne hnojte a rovnomerne zalievajte, aby sa podarilo vybudovať silný koreňový systém. Aj tu pomôže prevzdušňovanie, ktoré prispeje k tvorbe silných koreňov.
4. Používanie solí na roztopenie ľadu
Používate na príjazdovej ceste alebo na chodníku soľ na roztopenie ľadu? Ak sa priveľa soli dostane aj do trávnika, môže to viesť k jeho vysychaniu.
Aké je riešenie? Soľ aplikujte mimoriadne opatrne, aby ste nepoškodili trávnik. Ak sa soľ na trávnik dostala, po zime ju dôkladne vypláchnite, aby ste minimalizovali jej negatívny vplyv.
Zimné hnojenie a príprava trávnika na jar
Na konci zimy, pred príchodom teplejších dní, aplikujte hnojivo s nízkym obsahom dusíka, ktoré podporí obnovu trávnika po zime. Vhodné je hnojivo na podporu zdravého rastu v jarných mesiacoch. Potrebná bude aj vertikutácia – odstránenie machu a starej poškodenej trávy. Ak sa objavia na trávniku holé miesta, trávu dosejte.
Nie je to len otázka estetiky. Ak sa o trávnik v zime staráte, predídete problémom, ktoré môžu negatívne ovplyvniť stav trávnika v ďalších sezónach.
Sme váš sprievodca svetom bývania, domova a záhrady. Píšeme o všetkom, čo zaujme majstrov domácich, gazdinky, rodičov i deti. Naša vášeň je prinášať praktické tipy, inšpirácie a rady, ktoré obohatia váš každodenný život. Či už renovujete, záhradkárčite, varíte alebo hľadáte nápady pre váš domov, u nás nájdete odpovede na všetky otázky. Objavujte s nami, ako spraviť z domu skutočný domov.
Aktuálny obsah môžete sledovať na našom Facebooku