Starostlivosť o trávnik na jeseň. Čo zahŕňa?

Každé ročné obdobie si vyžaduje iné spôsoby starostlivosti o trávnik. Aká by mala byť starostlivosť o trávnik na jeseň? Čo všetko treba urobiť, aby trávnik v zdraví prežil zimu a na jar sa opäť krásne zazelenal?

trávnik na jeseň

Jesenné práce na trávniku

Na jeseň by ste mali vykonať klasickú bežnú údržbu trávnika, tak ako po celý rok. V prvom rade povyťahujte burinu a ak neprší, trávnik pravidelne zalievajte. Najmä ak sú jesenné teploty ešte vždy vysoké. Starajte sa aj o pravidelný zber popadaného ovocia a hrabanie lístia. Zabránite tak tvorbe plesní, ktoré spôsobujú hnedé fľaky a biely povlak na tráve. Čo je ešte potrebné?

| Prečítajte si: Ako ošetriť drevený záhradný nábytok?

1. Jesenné kosenie trávnika

Ak je vhodné počasie a tráva stále rastie, pred zimou ešte pokoste. Pri poslednom kosení však nekoste príliš nízko. Mráz by totiž mohol poškodiť korene trávy. A aká je optimálna výška trávnika po poslednom jesennom kosení? Tráva by mala ostať vysoká minimálne 4 cm. Posledné kosenie, v závislosti od počasia, realizujte približne v strede alebo na konci októbra. Samozrejme, pokosenú trávu nenechávajte na mieste. Teploty sú už nízke a tak sa tráva nestihne rozložiť a na trávniku bude doslova hniť počas celej zimy.

2. Jesenné hrabanie a čistenie trávnika

Na menšej ploche pohrabete lístie bez problémov klasickými hrabľami a ovocie vyzbierate aj ručne. Ak však máte veľký trávnik, použite na odstraňovanie lístia fukáre alebo vysávače na lístie. Prácu si tak uľahčíte a urýchlite. Ovocie a lístie odložte do kompostéra. Získate tak kvalitné domáce hnojivo, ktoré v záhrade využijete v ďalšej sezóne.

3. Úprava trávnika a vyplnenie medzier

Ak v trávniku objavíte výmole, hrbole a rôzne diery, upravte ich rýľom, či lopatou. Na vyplnenie dier použite kvalitnú zeminu, prípadne humus. Pre takéto miesta, kde momentálne nerastie tráva, je vhodný dosev. Aby mal váš trávnik prirodzený a zároveň jednotný vzhľad,použite rovnaké semeno trávy ako je pôvodné. Ak vám neostalo z minulého dosevu, dokúpte si rovnaké semeno. Pre takéto prípady je ideálne nechať si obal od semena trávy, prípadne si zapísať jeho názov/značku.

| Prečítajte si: Ako sa starať o trávnik v lete?

4. Jesenná vertikutácia trávnika

Úlohou vertikutátora je pomocou malých nožov narušiť pôdu a vytiahnuť trávnu plsť. Zároveň sa tak umožní zásobovanie koreňov trávnika živinami, vodou a vzduchom. A kedy je vertikutácia vhodná? Ideálne v septembri, najneskôr začiatkom októbra.

5. Hnojenie trávnika

Ak bol trávnik v lete intenzívne namáhaný, pohnojte ho už začiatkom jesene. Môžete tak však urobiť až do novembra. Použite hnojivo, ktoré je určené špeciálne na jesenné hnojenie. Obsahuje viac draslíka a menej dusíka. Takéto hnojivo zabezpečí, že trávnik prežije zimu bez ujmy. A to je všetko. Starostlivosť o trávnik na jeseň nie je vôbec zložitá a určite sa oplatí.Ochránite tak trávnik pred zimou a zabezpečíte, že trávnik počas zimné odpočinku neuhynie.

Tento záznam bol publikovaný v Tipy&triky . Uložiť odkaz do záložiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *