Starajte sa o svoje drevené kuchynské náradie tak, aby dlho vydržalo

Každá gazdinka má vo svojej kuchyni drevené kuchynské náradie. Drevená vareška, lopárik alebo valček na cesto je zárukou kvality a spomienkou na to, ako nám varievali staré mamy. Viete, ako sa treba správne starať o kuchynské náradie?

Pretože drevené je krásne

Kuchyňa je malým kráľovstvom, ktoré si ženy aj muži starostlivo budujú a snažia sa vyberať len kvalitné veci. Prečo by sme si mali kupovať plastové pomôcky, keď tie drevené vyzerajú omnoho lepšie a dlhšie vydržia? Krásne spracované drevené nástroje na varenie a na servírovanie používali naše babičky aj mamičky a bola by veľká škoda nepokračovať v tomto trende. Drevo je prírodný materiál, ktorý je obnoviteľný a má nezameniteľnú vôňu, dobré vlastnosti a v neposlednom rade aj pekný vzhľad. Drevená vareška, misky alebo lopáriky sa vyrábajú z rôzneho dreva. Medzi tie najobľúbenejšie patrí bukové, smrekové alebo topoľové. Ako by ste sa oň mali starať?

Používajte ho len na účely, na ktoré je vyrobené

Možno to poznáte aj vy. Potrebujete pribiť klinček a drevený tĺčik je po ruke. V chladničke alebo mrazničke je námraza a potrebujete ju zoškriabať. Dali ste si zmraziť potraviny  a treba ich nejako oddeliť. Ideálna je drevená vareška, no nie? Hoci nás láka použiť drevené kuchynské náradie aj takto, nie je to preň zrovna ideálne. Ak chcete, aby vám vydržalo dlho v dobrom stave, nikdy s ním nič podobné nerobte. Je to aj pre vašu bezpečnosť, pretože nemôžete vedieť, ako sa drevená pomôcka zachová. 

Na umývačku riadu radšej zabudnite

Umývačka riadu je nepochybne významný vynález, ktorý šetrí veľa času aj vody. Napriek tomu do nej kuchynské drevené náradie nevkladajte. Opatrne ho z každej strany umyte pod tečúcou vodou a nechajte ho dobre vyschnúť. Rovnomerné umytie a schnutie dreva dokáže obmedziť jeho skrútenie alebo deformáciu. Neodporúča sa ani sušenie na radiátore, kachliach či rozohriatej rúre, skôr len v prirodzenom prostredí. Kuchynské náradie z dreva môžete tiež občas potrieť jedlým olejom. Jeho úlohou je zabrániť preniknutiu baktérií do dreva a zjednoduší sa aj jeho údržba. Vďaka tomuto kroku bude dlhšie pekné a budete ho používať s veľkou radosťou. 

Drevo určite nepatrí do minulosti a aj modernej kuchyni vdýchne neopakovateľné čaro. Nebojte sa preto vybrať si drvené kuchynské náradie. Ak sa oň budete správne starať, vydrží vám celé roky a varenie sa stane zábavou pre celú rodinu. Máte pre nás tipy, ako sa staráte o svoje kuchynské náradie? 

Tento záznam bol publikovaný v Tipy&triky . Uložiť odkaz do záložiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *