Interaktívne displeje, známe tiež ako digitálne tabule alebo inteligentné tabule, sa dnes používajú v triedach a vzdelávacích prostrediach na zvýšenie produktivity, interakcie a spolupráce. Interaktívna tabuľa, pripojená k počítaču alebo projektoru, s ktorým možno manipulovať pomocou myši, dotykového pera alebo dotykovej obrazovky, pomaly, ale isto nahrádza tradičné tabule v triedach. Zatiaľ čo mnohí pedagógovia ich propagujú ako potrebné nástroje, ktoré by mali byť v každej triede, iní pokračujú v používaní tradičnej tabule.
V nasledujúcich riadkoch vás bližšie oboznámime nielen s tým, čo interaktívne tabule sú, ako fungujú, aké ponúkajú výhody, ale aj s tým, na čo dbať pri ich kúpe.

Čo je to interaktívna tabuľa?
Interaktívna tabuľa je elektronické zariadenie, kombinujúce výhody dotykovej obrazovky a videoprojekcie. Je to učebná pomôcka umožňujúca interaktívne pracovať s počítačovým softvérom priamo z prostredia tabule. Interakcia je možná dotykovými gestami (prsty a ruky) aj digitálnymi perami.
Pomocou pera, prsta alebo ukazovadla vieme priamo na dotykovej ploche tabule:
- ovládať pedagogický softvér
- dopisovať alebo skladať správne odpovede
- ťahaním objekty triediť, priraďovať, zoraďovať
- kresliť
- komponovať hudbu,
- vytvárať pomocou obrázkov alebo videí živé kompozície
Vďaka prístupu na internet, podpore zvuku a videa, funkcionalite dotykovej obrazovky a softvéru, umožňujú interaktívne tabule učiteľom vytvárať pútavé hodiny, ktoré dokážu pritiahnuť pozornosť študentov a zlepšujú tak ich výsledky.
Kľúčové vlastnosti interaktívnych tabúľ
Mobilita
Digitálne tabule môžu byť namontované alebo mobilné, čo im umožňuje bezproblémový prechod medzi modernými kanceláriami a učebňami.
Spolupráca
Jednou z hlavných výhod digitálnych tabúľ je zvýšená interakcia s displejmi a prezentáciami. Je to možné vďaka schopnosti používateľov priamo interagovať s displejmi. Študenti sa najlepšie učia, keď sú plne zapojení do výučby.
Konektivita
Priamo na tabuli sa dajú prezentovať informácie z rôznych externých zdrojov, či už z internetu, DVD, CD, ale aj z vlastných pripravených zdrojov. Konektivita vytvára príležitosť na spoločné úpravy, prieskumy, formátovanie a oveľa viac, a to všetko v reálnom čase.
Druhy interaktívnych tabúľ
Interaktívne tabule môžeme deliť z rôznych hľadísk:
- z technologického hľadiska
- podľa umiestnenia projektoru
- podľa umiestnenia tabule
- podľa počtu užívateľov
- podľa povrchu
Možnosti využitia
Interaktívna tabuľa slúži na rôzne účely. Môžete ju použiť na prezentáciu obsahu, úplne digitalizovať všetok obsah a v závislosti od veľkosti miestnosti môže byť dobrou náhradou aj za projektory. Existuje veľa spôsobov použitia, kde je možné implementovať interaktívne tabule, použiteľné sú takmer v každej organizácii a odvetví.
Svoje využitie nájdu pri:
- Tvorení kreatívnych aktivít, brainstormingu a generovaní nápadov
- Workshopoch
- Prezentáciách
- Vytváraní kvalitných online kurzov
- Pracovných stretnutiach
- Audio a video konferenciách
- Školeniach
- Vyučovaní v školách atd’.
TIP: Ďalšou inteligentnou pomôckou pre školu či firmu môže byť ekonomický systém Kamar, ktorý vám pomôže s účtovníctvom.
Ako si vybrať interaktívnu tabuľu
Keď uvažujete o kúpe interaktívnej tabule, chcete sa uistiť, že dostanete to najlepšie zariadenie za najlepšiu cenu. Keďže je k dispozícii toľko rôznych značiek a možností, je dôležité definovať, ktoré kritériá sú pre vás relevantné. Zhrnuli sme hlavné aspekty, v ktorých sa interaktívne tabule líšia:
Kvalita a technológia displeja
Jadrom zariadenia je monitor. Existuje niekoľko kritérií, ktoré musíte zvážiť pri ich výbere. Napríklad, ak máte miestnosť s mnohými oknami, kde svieti slnko, môžete zvoliť vhodnú tieniacu techniku pri práci so zobrazovacími jednotkami alebo si vybrať obrazovku s vysokým jasom. Ak chcete displej presúvať medzi miestnosťami, nemal by byť príliš ťažký. Faktory, ktoré odlišujú dotykové displeje:
- Veľkosť obrazovky
- Rozmery
- Jas
- Dostupné porty na pripojenie zariadení
- Hmotnosť
Dotyková technológia
Dotyková technológia sa za posledných pár rokov veľmi vyvinula. Kvalitný dotyk je dnes dostupný za nízku cenu a v súčasnosti už takmer všetci komunikujeme s našimi smartfónmi pomocou dotykových gest.

Kvalita používateľského zážitku pri interakcii s displejom závisí od dotykovej technológie. Rôzne dostupné technológie sa líšia najmä tým, ako rozpoznávajú dotykové gesto a ako rýchlo a presne je možné tento vstup spracovať. Indikátorom kvality dotyku je často počet dotykových bodov, ktoré displej rozpozná. K dispozícii sú rôzne typy technológie dotykovej obrazovky:
- Odporový
- Infračervený
- Laserový
- Kapacitný
Perá
Schopnosť písať perom na obsah zobrazený na monitore z nich robí interaktívne tabule. K dispozícii je široká škála pier, ktoré často fungujú len so špecifickým displejom. Niektoré interaktívne obrazovky nedokážu rozlišovať medzi vstupom prsta a pera, zatiaľ čo iné rozpoznávajú dokonca perá s rôznymi farbami.
Možnosti pripojenia
Dotykový displej môže v niektorých prípadoch nahrádzať projektor. Ľudia potrebujú mať možnosť pripojiť svoje zariadenia k dotykovej obrazovke, aby mohli na zariadeniach zobrazovať obsah, s ktorým chcú pracovať. Niektoré možnosti pripojenia umožňujú používať dotykovú obrazovku nielen na zobrazovanie obsahu, ale aj na priamu interakciu s pripojeným zariadením.
Vo všeobecnosti existujú dva spôsoby, ako pripojiť vaše zariadenie k tabuli – káblové alebo bezdrôtové. Pre káblové pripojenie sa štandardne používajú dva káble, jeden pre video signál (HDMI) a jeden pre dotykové a iné signály USB káblom. Bezdrôtové pripojenie sa do počítača pripojí prostredníctvom wi-fi súpravy.
Preto pri práci so zobrazovacími jednotkami treba myslieť na to, akým spôsobom budú ľudia pracovať s obsahom na displeji.
Zvuk
Kvalitný zvuk umožňuje učiteľom plne využiť vzdelávacie výhody interaktívnych tabúľ a zároveň funguje ako výkonný nástroj na upútanie pozornosti študentov a povzbudenie ich aktívnej účasti pri výuke. Najvhodnejšie sú vstavané reproduktory, ktoré eliminujú ďalšie káble, čo je výhodné najmä v triedach s malými deťmi.
Technológia starostlivosti o oči
Interaktívne tabule by mali disponovať technológiou starostlivosti o oči. Filtre modrého svetla a technológia bez blikania umožnia zníženie množstva vĺn modrého svetla, čo zase znižuje únavu očí a ospalosť, ktoré sa často vyskytujú po dlhom používaní obrazovky.
Tip pre viac bezpečnosti detí a študentov aj mimo školy: Naučte sa používať reflexné prvky.
Výhody a nevýhody interaktívnych tabúľ
Aké sú výhody a nevýhody tohto nového interaktívneho nástroja? Tu je niekoľko faktorov, ktoré vám pomôžu rozhodnúť sa, či si interaktívna tabuľa zaslúži miesto vo vašej triede.

Výhody:
Dotyková obrazovka
Jednou z hlavných výhod interaktívnej tabule je skutočnosť, že má dotykovú obrazovku a umožňuje používateľom meniť údaje na obrazovke. Pridaním tejto funkcie je jej používanie oveľa jednoduchšie a efektívnejšie. Vďaka dotykovej obrazovke sú hodiny pre deti oveľa zábavnejšie, pretože sú v oveľa väčšej miery zapojené.
Inteligentné nástroje
Interaktívna tabuľa ponúka učiteľom rôzne nástroje, ktoré im prostredníctvom softvéru výrazne uľahčujú prácu. Používanie interaktívnej tabule tiež umožňuje učiteľom prehrávať videá z internetu, keď to potrebujú.
Interaktívne učenie
Interaktívne tabule umožňujú deťom interakciu s učebným materiálom. Stávajú sa súčasťou hodiny a dokonca sa môžu navzájom učiť. Ich chápanie predmetu sa prejavuje dotykom, kreslením alebo písaním na tabuľu. Vzdelávacie hry môžu hrať celé triedy. Poskytujú tiež okamžitú spätnú väzbu, takže učitelia aj študenti môžu jednoducho posúdiť pokrok vo výučbe.
Spolupráca
Hlavným faktorom, ktorý prispel k úspechu tohto výnimočného nástroja, je skutočnosť, že interaktívna tabuľa zvyšuje zapojenie a spoluprácu študentov v triede. Mediálny obsah na týchto interaktívnych tabuliach úspešne priťahuje pozornosť študentov a robí prednášky oveľa pútavejšími. Interaktívna tabuľa je často efektívnejšia než IT učebňa, pretože vytvára priaznivé prostredie pre každého študenta v triede.
Tip: Hoci sú technológie skvelým pomocníkom, deti si ich môžu veľmi rýchlo obľúbiť. Pozrite sa, ako dostať deti od obrazoviek a zabaviť ich na čerstvom vzduchu.
Online pomoc
Interaktívna tabuľa umožňuje používateľom prístup na web prostredníctvom zariadenia. Učitelia tak môžu využiť akýkoľvek softvér, ktorý je dostupný na internete, či prehrávať videá z internetu, keď to potrebujú.
Možnosti
Pomocou interaktívnych tabúľ môžu učitelia vytvárať lekcie, ktoré obsahujú video, pohyblivé diagramy a online obsah, ktorý im pomôže vysvetliť náročnú látku a udržať študentov zapojených do procesu výučby. Interaktívne tabule sú plné rôznych vzdelávacích nástrojov, ktoré umožňujú učiteľom rýchlo vytvárať náučné, ale aj zábavné prezentácie.
Interaktívne tabule sú pripojené k internetu, čo poskytuje zdroj online nástrojov a informácií. Učitelia majú prístup k rôznym zdrojom na zlepšenie a podporu svojich hodín videom, článkami, obrázkami, vzdelávacími nástrojmi a ďalšími.
Ľahko sa používa a organizuje
Interaktívna tabuľa je veľmi nenáročná na údržbu a môže byť veľmi praktickým organizačným nástrojom. Učitelia používajúci interaktívne tabule môžu jednoducho uložiť svoje dokumenty, na ktoré písali, či kreslili. Je to istejšie, ako nechať niečo na tabuli a dúfať, že sa to nezotrie. Pre učiteľov to tiež znamená , že si môžu ľahko pripraviť lekcie a mať ich vždy pripravené, čo je menej otravné ako mať všade veľa priečinkov.
Nižšie náklady na triedu
Interaktívne tabule znižujú množstvo materiálov, ktoré je potrebné na každú hodinu. To z nich robí dobrú investíciu, pretože môžu znížiť celkové náklady školy. Tak môžu školy investovať do iných vecí, ako napríklad vhodných kancelárskych stoličiek pre učiteľov.

Ekologickejšie
Interaktívne tabule pomáhajú znižovať množstvo odpadu tým, že znižujú spotrebu papiera. Nebude potrebné kopírovať a tlačiť množstvo papierov. Viac z plánovania hodiny a viac zo samotnej hodiny sa odohráva na tabuli a nie na papieri. Interaktívne tabule pomôžu životnému prostrediu eliminovať tony papiera a atramentu.
Vyhovuje rôznym štýlom učenia
Rozsah médií, ktoré sa môžu zdieľať s triedou, znamená, že sa môžu ľahšie prispôsobiť rôznym štýlom učenia. Napríklad videá sú skvelé pre deti, ktoré sa lepšie učia, keď majú vizuálne pomôcky, zatiaľ čo pesničky a iné audio pomáhajú sluchovým žiakom.
Interaktívna tabuľa môže využívať viacero zmyslov, ako je zrak, zvuk a hmat. To pomáha deťom lepšie si zapamätať informácie, pretože pri práci s nimi používajú viaceré časti mozgu.
Niekoľkými klikmi sa vrátite tam, kam potrebujete
Ak si v polovici hodiny učiteľ uvedomí, že deťom možno niečo uniklo, alebo sa chce vrátiť k predchádzajúcemu príkladu, môžete to urobiť niekoľkými kliknutiami.
Pripojenie
Notebook nie je to jediné, čo sa dá na interaktívnu tabuľu pripojiť. Vďaka konektorom sa môže zvoliť mikroskop, fotoaparát či videokamera a priamo z nich poskytnúť žiakom učebnú látku. Už žiadne kolovanie papierov po triede, ako tomu bolo v minulosti.
Úspora času
Za ten istý čas viete študentom podať viac informácií. Interaktívna tabuľa navyše udrží pozornosť žiaka omnoho dlhšie ako klasická tabuľa. Učiteľ má tak možnosť za rovnaký čas vysvetliť viac učiva a omnoho pútavejšou formou.
Distančná výučba
Interaktívna tabuľa je vhodná aj pri distančnom vzdelávaní. Učiteľ môže priamo zdieľať plochu tabule a vysvetľovať učivo aj pre študentov, ktorí nie sú v triede fyzicky prítomní.
Nevýhody:
Cena
Hoci náklady na interaktívnu tabuľu sú nominálne v porovnaní s investíciou potrebnou na IT učebne alebo dokonca poskytovanie notebookov každému študentovi, existuje veľa škôl, ktoré si toto zariadenie nemôžu dovoliť. Tieto školy tak zaostávajú za ostatnými školami, ktoré sú vybavené modernými prístrojmi.
TIP: Nielen školy, ale aj rodiny môžu mať problém so správou financií. Či už sa jedná o finančné problémy v pracovnom alebo osobnom živote nebojte sa obrátiť na odborníkov.
Technická neschopnosť
Učiteľom starej školy často nevyhovujú moderné technológie a interaktívna tabuľa nie je výnimkou. Niektorí učitelia považujú zariadenie za zložité, zatiaľ čo iní sa sťažujú, že kvôli tomuto zariadeniu musia zmeniť svoj štýl. Školy si nemôžu dovoliť investovať do zariadení, ktoré sa nedajú využiť naplno a interaktívna tabuľa často padá do zabudnutia.
Vzdelávanie učiteľov
Keď škola alebo akákoľvek vzdelávacia inštitúcia investuje do moderného zariadenia, akým je interaktívna tabuľa, musí sa uistiť, že využíva svoj plný potenciál. Škola musí často investovať čas a peniaze do zaškolenia učiteľov na správne používanie zariadenia. Učiteľ sa musí naučiť s prístrojom pracovať a zároveň ho učitelia musia začleniť aj do svojho vyučovacieho plánu.
Problém s písaním
Keď je interaktívna tabuľa namontovana príliš vysoko, menšie deti možno nebudú môcť dosiahnuť na jej vyššie časti a písať. Naopak, možnosť mobilného displeja, ktorý sa dá prispôsobiť výške pomáha aj nižším študentom plne sa zúčastňovať. Taktiež treba dbať na to, aby bola umiestnená, tak, aby študenti sedeli v zdravej pozícii, nemuseli sa nakláňať ani krčiť.
Záver
Pokrok v našich triedach a možnosti vzdelávania, ktoré prináša dnešná technológia, sú nekonečné. Aj výber interaktívnej tabule môže byť veľkým prínosom ako pre žiakov, tak aj pre učiteľov. Existuje však niekoľko technických funkcií, ktorým treba porozumie, aby nám tieto moderné pomôcky naozaj slúžili. Interaktívne tabule budú prínosom pre stále väčšie množstvo používateľov, pretože technológia sa neustále vyvíja a poskytuje školám efektívnejšie, vzrušujúcejšie a pútavejšie nástroje na zlepšenie spôsobu výučby.
Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista

Sme váš sprievodca svetom bývania, domova a záhrady. Píšeme o všetkom, čo zaujme majstrov domácich, gazdinky, rodičov i deti. Naša vášeň je prinášať praktické tipy, inšpirácie a rady, ktoré obohatia váš každodenný život. Či už renovujete, záhradkárčite, varíte alebo hľadáte nápady pre váš domov, u nás nájdete odpovede na všetky otázky. Objavujte s nami, ako spraviť z domu skutočný domov.
Aktuálny obsah môžete sledovať na našom Facebooku