Seat Leon ST Combi 1.6TDI, 81kW, Ecommotive style, full led, 2015

seat-leon-1.6-st-combi-led-svietenie

Ako to už chodí, moje 13 ročné auto už bolo pomaly viac v servise, ako doma. A ceny opráv také, že som mohol ísť každý mesiac radšej do Hurgady all inclusive. Takže som sa rozhodol svoju Octaviu 2.0 TDI, 2006, full výbava posunúť ďalej. Auto bolo plne pojazdné, po rozvodoch, oleji, brzdách a všetkých základných opravách, takže si myslím, že niekto dobre kúpil 😀
Ale tento článok je hlavne o tom, ako som nadobudol svoj Seat Leon a preto v ďalších riadkoch popíšem svoje rozhodovanie a podmienky rozhodovania.

Podmienky kúpy Seat Leon Combi

Toto auto bolo prvé ktoré som konzultoval a kúpil s automaklérom, t.j. človekom ktorý ručí za technický aj právny stav auta.
V prvom rade sme si určili na čo bude auto slúžiť, koľko km bude cca jazdiť denne/mesačne a aký máme približný rozpočet na kúpu a predstavy o modeli auta, či jeho výbave.

Moje hlavné podmienky pre kúpu auta:

  • Combi
  • Diesel
  • 4 roky maximálny vek
  • Koncernové čiže audi, seat, vw, škoda
  • Automatická prevodovka
  • Prvý majiteľ nepodnikateľ
  • Kúpené v SR

Vedľajšie podmienky ktoré by mohli, ale nemuseli byť splnené

  • 4×4
  • Strešné okno/panoramatická strecha

V prvom momente som trval iba na modeli škoda octavia a také inzeráty sa hľadali. Aj keď si človek povie, že tých áut je milión, tak po vyfiltrovaní všetkých podmienok zostane z 500 áut iba dve. A to preto, že málo ktoré je kúpené v SR. A filter, ktorý celý bazos zúži na 2 autá je podmienka nepodnikateľ.

Takže našli sa dve autá ktoré sme podľa rozpočtu obmedzili z 2.0TDi na 1.6TDi pretože automaty so silným motorom sú cenovo niekde inde ( 5 000€ navyše) a keď nechce človek poľaviť a kupovať staršie, alebo firemné tak musí prijať nižší výkon. V mojom prípade to bolo z požadovaných minimálne 103kW na 81kW čo je výkon 1.6  v kombinácii s automatickou prevodovkou.

Ááále, medzi Octavie nám nečakane skočil model Seat Leon, ktorý je rozmerovo aj kvalitatívne na rovnakej úrovni, aj čo sa ceny servisu a dielov týka, ale jeho výhoda bolo full led svietenie. Jeho dizajn a svietenie ma presvedčili upustiť od Octavie a takisto vedomie, že o pár rokov bude mať auto s led svietením inú cenu ako keď si kúpim Oktávku za tú istú cenu teraz. A úplný argument bol nájazd 119 000km oproti Oktávkam ktoré mali najmenej 145 000km. Takže aj keď som fanúšik Škody Octávie, racionálne zmýšľanie a obmedzený rozpočet velili kúpiť Seat Leon ST combi.

FLASHBACK – ako to vyzerá s autom 3 roky po kúpe?

Kupoval som auto s tým, že nechcem byťstále v servise a preto idem za každú cenu minimálne do 4 ročného. V tomto konkrétnom prípade mám ešte stále pokoj a dodnes (11.12.2021) som len tankoval, menil olej a prišlo aj na rozvody. Takže ako sa hovorí len sa vozím. Auto si tak u mňa vybudovalo dôveru a bol by som schopný si na povel do neho sadnúť a ísť 1 000km napr. na dovolenku.

Nabehal som 40 000km a stále je v aute pocit ako v novom, nič nie je poškriabané, zodraté či prasknuté alebo opotrebené slnkom, časom….. Cítiť tuhosť nápravy, podvozku a napriek tomu že nemá „brutal“ výkon je to živé auto a nádherne reaguje v zákrutách, riadenie je presné a odpúšťa dosť chýb vďaka technológiám. V niektorých momentoch by ma felícia už poslala do večných lovíšť 😀


Ale samozrejme, že aj „leonček“ bude starnúť a ozvú sa nejaké „veci“, ale stále je to ekonomický model na ktorý nebude problém zohnať originálnu, či alternatívnu súčiastku, alebo model ktorého bude na vrakoviskách tony a súčiastka nebude problém. Asi neexistuje auto, kde by sa nezodrali gumy, brzdy, neminul olej či iné pohyblivé časti, takže žiadne auto nie je bez investície. Ale otázka je ako rýchlo sa to ozve a koľko to stojí. Teda či si kupujem 10 ročné auto a mám to čakať, alebo nové a ozaj len tankujem. Veľký pozor samozrejme na pojem porucha, vada a na bežný servis spotrebných súčiastok/náplní.

Obrázky Seat Leon ST, 1.6 Tdi

Škoda Octavia II

Chcete sa dozvedieť ako som kupoval veľké rodinné auto?

Renault Kangoo – veľké auto pre 3 autosedačky
Popísaná situácia je z roku 2018, som obyčajný užívateľ automobilov, otec rodiny, žiadny autíčkar a preto sú informácie subjektívne a neodborné. Už som kúpil asi 6 vlastných áut a jazdil som aj firemné, takže píšem len skúsenosti a nie odborné vedomosti. Ak niekto nájde "do neba volajúcu" hlúposť tak prosím napíšte email a rád opravím/doplním. Poteším sa ak uvediete aj zdroj informácie. 
Tento záznam bol publikovaný v Tipy&triky . Uložiť odkaz do záložiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *