Pripravte svoju záhradu na zimu

Pripravte svoju záhradu na zimu

Po ukončení sezóny a pred príchodom zimy je v záhrade skutočne čo robiť. Záhradu je potrebné zazimovať, ale aj pripraviť pôdu na ďalšiu sezónu. O slovo sa hlásia záhony, záhradný nábytok, náradie, trávnik, či záhradné jazierko. Čo sa oplatí urobiť v záhrade pred zimou?

Práce, ktoré v záhrade pred zimou neodkladajte

Rozsah prác závisí od toho, čo všetko vo svojej záhrade máte. Viac práce vás čaká v prípade, ak ste majiteľom záhradného jazierka, bazéna, vyvýšených záhonov, či ovocných stromov a kríkov. Poďme si však zhrnúť základné práce, ktoré vás čakajú.

1. Starostlivosť o trávnik

Na jeseň z trávnika vyhrabte všetko lístie a vyzbierajte popadané plody. Predídete tak vzniku plesní. Vhodné je trávnik prevzdušniť a prihnojiť. Naposledy pokoste približne koncom októbra na výšku aspoň 5 cm.

2. Starostlivosť o dreviny

Na jeseň sa vykonáva rez niektorých ovocných stromov. Pristrihnite tiež živý plot, ideálne do konca októbra. Ihličnaté stromy, kríky a vždy zelené dreviny výdatne zalejte vodou.

Prečítajte si: Užitočný ježko v záhrade. S čím vám pomôže?

3. Úprava kvetinových záhonov a ozdobných tráv

Kvitnúce ozdobné trávy sú mimoriadne moderné. Ak chcete, aby prežili zimu, zviažte ich v hornej časti do snopov. Zabránite tak prenikaniu snehu dovnútra trsu trávy a možnému vyhynutiu. Trvalky zostrihajte na cca 5-7 cm. Ak máte v záhone citlivé rastliny, zabaľte ich do jutovej tkaniny a korene prikryte čečinou.

4. Jesenná výsadba

Do okrasných záhonov môžete na jeseň vysadiť cibuľky tulipánov, narcisov, krókusov alebo hyacintov. Sadiť môžete aj okrasné dreviny a ovocné stromy.

5. Čistenie nábytku a náradia

Po ukončení prác dôkladne vyčistite náradie a uložte ho na suché miesto. Rovnako postupujte aj so záhradným nábytkom, ktorý by mal byť uložený pod strechou.

Ak ste navyše majiteľom jazierka, plastové a murované jazierka na zimu vypustite. Fóliové môžete nechať napustené. Vhodné je však vybrať z jazierka filtre, UV lampy a čerpadlá. Vyberte aj rastliny, ktoré sú náchylnejšie na mráz. Samozrejme, zo záhradného vodovou vypustite vodu a uzavrite kohútiky.

Vďaka týmto prácam budete mať na jar záhradu dokonale pripravenú a môžete sa rovno pustiť do novej sezóny!