
„Tento článok vznikol v spolupráci s firmou Najlekaren.eu„
Zinok má v ľudskom organizme množstvo nezastupiteľných úloh a zúčastňuje sa viacerých biochemických procesov. Avšak telo si ho nevie produkovať samo, preto ho musí prijímať zo stravy alebo doplnkov výživy. Aké sú jeho hlavné funkcie v organizme a ako prijímať zinok?
Zinok a jeho funkcie v organizme
Minerál zinok je stopový prvok, ktorý je pre správne fungovanie organizmu nevyhnutný. Nachádza sa totiž v každej bunke, pričom má veľký význam pri syntéze bielkovín, tvorbe DNA, posilňovaní imunitného systému alebo znížení hladiny cukru v krvi. Je to jeden z najdôležitejších minerálov, ktorý sa podieľa na rôznych metabolických procesoch a je nevyhnutný pre normálne fungovanie niektorých enzýmov. Toto sú hlavné funkcie zinku v tele:
Prečítajte si: Ashwagandha a jej zdravotné účinky na telo a psychiku
1. Imunitný systém. Podporuje správnu funkciu imunitného systému, zlepšuje schopnosť tela brániť sa pred infekciami, chráni pred oxidačným stresom a zároveň pomáha k rýchlejšiemu hojeniu rán. Do súvisu sa často dáva aj zinok a borelióza, pretože zinok hrá dôležitú úlohu v boji proti rôznym infekciám. Jeho užívanie pri infekcii môže podporiť imunitný systém a tým urýchliť zotavenie z infekcie.
2. Zdravie pokožky. Aký má zinok účinok na pleť? Pomáha pri liečbe akné, ekzémov a rôznych kožných problémov. Reguluje produkciu kožného mazu a podporuje regeneráciu pleti.
3. Rast a vývoj. Zinok zabezpečuje rast nových buniek, tkanív a orgánov. A čo zinok pre deti? Podporuje ich zdravý rast a vývoj, ale aj vývoj imunitného systému, rast tkanív, kostí, či zubov. Deti by ho preto mali prijímať v optimálnych množstvách. Veľmi nízka hladina zinku vedie k zníženej odolnosti voči chorobám a negatívne vplýva na vývoj detí.
4. Zinok na vlasy. Zinok prispieva k rastu vlasov a je prevenciou ich vypadávania. Taktiež ovplyvňuje tvorbu bielkovín, ktoré sú nevyhnutné pre zdravý rast vlasov a podporuje správnu funkciu mazových žliaz, čím zabraňuje nadmernému vylučovaniu mazu na pokožke hlavy. Pravidelný príjem zinku má preto pozitívny prínos pre vzhľad a kvalitu vlasov.
5. Podpora plodnosti. Zinok je nutný na udržanie normálnej plodnosti u oboch pohlaví.
Niektoré štúdie (1) dokonca poukazujú na to, že zinok môže byť prevenciou rakoviny, Alzheimerovej choroby alebo Covidu.

Príznaky nedostatku zinku
Nedostatok zinku v organizme sa môže prejavovať rôzne. K príznakom patria:
- Ťažkosti s pleťou ako suchá pokožka, vyrážky, ekzémy, akné, ale aj horšie hojenie rán.
- Nedostatočný rast a vývoj, najmä u detí spomalenie rastu.
- Zhoršenie imunitného systému – náchylnosť na rôzne infekcie.
- Vypadávanie vlasov
- Zhoršenie chuti do jedla – nedostatok zinku môže viesť k zníženému apetítu, čo môže mať negatívny vplyv na celkové zdravie. (2)
„Vedeli ste, že dôsledkom nedostatku zinku môže byť dokonca zhoršenie psychického stavu, prípadne ťažkosti so zrakom?“
Zinok v potravinách
Zinok môžete prijímať prirodzene zo stravy. K najbohatším zdrojom zinku patria:
- Mäso a ryby – hovädzie, kuracie, morčacie a jahňacie mäso a ryby ako losos a tuniak.
- Orechy a semená – tekvicové a slnečnicové semená, kešu orechy, mandle a vlašské orechy.
- Celozrnné produkty – celozrnný chlieb, ale aj pohánka, quinoa a hnedá ryža.
- Mliečne výrobky – mlieko, syry a jogurty.
- Zelenina – patrí hrášok, špenát, kel, či brokolica.
Zinok vo výživových doplnkoch
Kombinácia selén zinok – ide o dva minerály, ktoré spolupracujú pri mnohých dôležitých funkciách v organizme. Zinok a selén majú silné antioxidačné účinky. Zinok podporuje vstrebávanie selénu a spoločne sa podieľajú na zdraví pokožky, zlepšení imunity a zdravia a zmiernení zápalových procesov v tele. Vhodné je kombinovať zinok a vitamíny.
Ako užívať zinok?
Vždy podľa odporúčaní lekára alebo podľa inštrukcií, uvedených na konkrétnom výživovom doplnku. Odporúčaná denná dávka je cca 10-15 mg zinku u dospelého. Deti užívajú nižšie dávky, v závislosti od ich veku. Nadmerné užívanie zinku môže spôsobiť nevoľnosť alebo zhoršené vstrebávanie iných minerálov. Kedy užívať zinok? Vhodné je užívať ho v priebehu dňa počas jedla, aby sa zlepšilo jeho vstrebávanie.
Zdroje:
(1) https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC10539547/
(2) https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC3724376/

Sme váš sprievodca svetom bývania, domova a záhrady. Píšeme o všetkom, čo zaujme majstrov domácich, gazdinky, rodičov i deti. Naša vášeň je prinášať praktické tipy, inšpirácie a rady, ktoré obohatia váš každodenný život. Či už renovujete, záhradkárčite, varíte alebo hľadáte nápady pre váš domov, u nás nájdete odpovede na všetky otázky. Objavujte s nami, ako spraviť z domu skutočný domov.
Aktuálny obsah môžete sledovať na našom Facebooku