Prečo milujeme drevo?

Aký je dôvod, že toľko ľudí miluje drevo a obklopuje sa výrobkami z neho? Máme radi či už dôkladne opracovaný nábytok, alebo drevené varešky, drevené dosky na krájanie, alebo drevené podlahy, reštaurované staré dosky zo stodoly či záhradný nábytok.  Predpokladám, že je to preto, že to máme zakódované v podvedomí a DNA po predkoch, pretože nás to spája zo svetom prírody a chceme si kúsok doniesť domov. No pre mňa je to ešte o trošku viac.

Mám rád les a prírodu ako takú. Vyrástol som v prostredí dediny a strávil som väčšinu svojho detstva a mladosti skúmaním lesa a hraním v jeho prostredí. Stavali sme si bunkre a pevnosti, hľadali poklady a trávili čas v lese. Postupom času som však zistil, že les ma priťahoval menej za účelom dobrodružstva a zábavy a viacej ako útočisko pred uponáhľaným svetom emailov, termínov v kalendári a bežnými starosťami. Les je tak miestom, kde sa dá dostať z bežného ruchu a zhonu mesta a kráčať len tak z hony na nohu. Našťastie stále žijem v blízkosti stromov a lesa a mám možnosť len tak sedieť a pozerať na stromy ako rastú, ako ich ohýba vietor, čím sú zvláštne a ako to vlastne všetko v prírode funguje. Obzvlášť ma prekvapujú letokruhy zoťatých stromov, ktoré vypovedajú o živote stromov, čo prežili, kedy to mali najťažšie a koľko rokov mali možnosť vyrastať.

 

les, krajina, terchová, drevo

                                                                                                    Krásne lesy vo Vrátnej doline – Terchová

Prečo mám rád drevené varešky a všetky výrobky z dreva?

Pretože z dreva cítiť život, drevo nie je syntetický odliatok, ale pochádza z niečoho, čo žilo a má v sebe určitý faktor X. Drevo nesie príbeh stromu. Ako som už písal, letokruhy naznačujú príbeh každého jedného stromu a podmienky v ktorých žil. Každá drevina a každý jeden strom má svoju jedinečnú štruktúru dreva a letokruhov ako ľudský otlačok prsta, ktorá ma udivuje a prekvapuje, lebo vždy ukáže nový krásnu kresbu. Niektoré stromy ako orech, majú nádherné prechody medzi tmavým jadrom teda jeho srdcom a ostatným krémovým bledším drevom. Rád si pohladím drsné drevo zvetranej dosky na humne, krivky a záhyby ručne opracovaných hranolov a dosiek. Stromy a drevo z nich, majú neodmysliteľne aj krásnu vôňu, obzvlášť jedličky a smreky, ktoré v nás ihneď evokujú pocit Vianoc, či výrazná kyslá vôňa dubu ktorá je nezameniteľná. Drevo som si obľúbil aj preto, že sa dá pretvoriť na krásny domov, kúsok nábytku , pomôcok do kuchyne, umenia, dekorácie a veľa iného. Prečo mám ešte rád drevo? Pretože môžem spraviť aj dve rozmerovo a dizajnovo rovnaké varešky, či dva identické konferenčné stolíky, ale stačí použiť rôzny druh dreva a zrazu sú to dva rozdielne výrobky z dreva.

 

Orechová vareška do kuchyne

Orechová vareška do kuchyne

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *