To, že zima môže spôsobiť v záhrade značné škody, isto viete. Nepriaznivé počasie v zimnom období však môže najviac poškodiť váš skleník. Ako zabezpečiť skleník pred zimou, aby ste si ho na jar opäť mohli užívať bez nutných opráv?
Ako zaistiť skleník
Snehu je už síce čoraz menej, no aj malá vrstva dokáže napáchať poriadne škody. Ani nie tak čerstvý a ľahký sneh, ale najmä ak je to sneh mokrý, ktorý sa topí. Aj malá vrstva mokrého snehu je totiž veľmi ťažká. A skleník môže značne poškodiť. Vedeli ste, že hmotnosť snehu sa môže pohybovať od 70 až do 300 kg na m 3 ? To je skutočne dosť. Ak sa na vašom skleníku drží napríklad 25 cm hrubá vrstva mokrého snehu, do ktorého navyše naprší, takýto sneh môže na metri štvorcovom vážiť až 80 kg! Viete si predstaviť tie škody? Čo teda robiť, aby ste svoj skleník ochránili?
1. Pravidelne zo skleníka odstraňujte sneh
Sneh je nutné z povrchu skleníka naozaj pravidelne a dôsledne odhŕňať. Zvoľte si na to vhodné náradie, aby ste svojim neopatrným zaobchádzaním skleník ešte viac nepoškodili. Určite nepoužívajte hrable alebo lopatu. Z povrchu skleníka odstraňujte sneh pevnou metlou, prípadne odhŕňačmi snehu s gumovou hranou. Ak máte menší skleník, postačí aj plastová lopatka s gumenou hranou.
2. Myslite na údržbu pred zimou
Pred zimou dôsledne skontrolujte všetky spoje skleníka a dotiahnite skrutky. Ak sú skorodované, vymeňte ich. Takisto vymeňte aj rozbité sklá alebo polykarbonátové dosky na skleníku.
3. Nezabudnite na vnútornú podporu skleníka
Lišta v hrebeni strechy skleníka nesie najvyššiu záťaž. Aj pomerne malá záťaž ju môže ohnúť a skleník sa môže preboriť. Preto je vhodné hrebeň skleníka pred zimou podporiť. Zvoľte na to vhodný pevný drevený trám, ktorým hrebeň skleníka jednoducho podopriete. Predídete tak poškodeniu, prípadne aj zrúteniu skleníka.
Takto málo stačí, aby ste svoj skleník ochránili pred škodami, ktoré môže spôsobiť sneh a nepriaznivé zimné počasie. Na jar sa tak opäť môžete vrátiť k pestovaniu do svojho skleníka.