Rozhodol som sa napísať svoje postrehy ohľadne streľby z pištole Grand power Q100, ale aj jeho “brantranca” K100, čo je tá istá pištoľ ibaže bez kohútika. Q100 je nový model ktorý “zišiel z linky” koncom roka 2021 a K100 je model z roku 2007, jedna z prvých generácii.
Nakoľko som amatérsky strelec a rukami mi prešlo iba pár modelov krátkych a dlhých zbraní, bude to čiste môj osobný subjektívny pocit, nie odborný názor.
Základné informácie a balenie
Jedná sa o univerzálne kompaktné pištole vhodné tak na športovú streľbu ako aj do silových zložiek. Predurčuje ich ergonómia aj spoľahlivosť. Ako sa dá všade dočítať v základnej forme sú dodávané s plastovou muškou a kovovým cieľnikom. Tie sú podľa mňa úplne o ničom, spĺňajú len primárny účel – možnosť zamierenia. Naše testované pištole mali svetlovodné mierenie. Grand power K100 zelené svetlovodný cieľnik a červenú svetlovodnú mušku a Grand power Q100 kovový športový cieľnik a červenú mušku.
Neodeliteľnou súčasťou týchto pištolí sú aj koľajničky na taktické svetlo – Picantinny rail.
Čo sa týka dodania, obe pištole boli dodávané v plastovom kufríku so základným príslušenstvom a dvoma zásobníkmi. Z GP Q100 bol priložený aj nástrelový terč s podpisom daného zamestanca. V balení boli takisto 4 náhradné chrbty (grip) rukoväte.
Základné porovnanie dizajnu a prvkov na Grandpower Q100 vs. K100
Ako vidno na fotkách, pištole vyzerajú na prvý pohľad rovnako. Má to dôvod, ich polymérové telo MK12 je zhodné vo všetkých rozmeroch aj detailoch. To ale nie je nič pozitívne, pretože pri Q100 je tam zbytočne pekný dizajn narušený záslepkou pre dieru, ktorá slúži napr. u porovnávanej K100 na poistku. Pretože pri Q100 je poistka vyriešená cez spúšť.
Rozdiel vidno v dizajne záveru, kde sú rozdielne protišmykové výstupky na obtiahnutie pištole. Na fukcionalitu to zrejme vplyv nemá, ale je to taký “čistejší” dizajn.
Také výraznejšie rozdiely badať hlavne v kohútiku kde GP K100 má kohútik a GP Q100 nemá kohútik. Bicí mechanizmus je skrytý.
Výrazný rozdiel je aj vo funkcii lúčika pri rozborke, kde u GP K100 je treba započať rozborku potiahnutím lúčika, čo si vyžaduje určitú zručnosť, respektíve tréning. Pri GP Q100 je už rozborka “klasická” cez malé úchopy pod záverom. ( odpružený aretačný/rozborný čap ako napr glock a podobné…)
RECENZIE Grand Power Q100 vs. K100
Existuje množstvo recenzii a videorecenzii, mám dojem že hlavne z územia Ameriky ale samozrejme aj Slovenské, České resp. Európske.
V zásade všetci pištole GP (ja som sa sústredil na Q100) chvália a ak vytýkajú tak iba nejaké drobnosti, ako príležitosti na zlepšenie v ďalšej generácii.
Spomalený záber výstrelu z Grand Power Q100
Pre náročnejších čitateľov, hľadajúcich aj odbornejší výklad a technické detaily, pripájam nižšie prevzaté informácie o oboch pištoliach.
Grand Power Q100
- Kaliber: 9mm Luger
- Odpor spúšte: 16N
- Celková dĺžka: 202 mm
- Výška bez zásobníka: 133 mm
- Celková šírka: 34 mm
- Dĺžka hlavne: 96 mm
- Hmotnosť: 760 g
- Kapacita štandardného zásobníka: 15
Q100 má niekoľko dizajnových prvkov, ktoré si zaslúžia pozornosť nad rámec zoznamu špecifikácií. Rovnako ako mnoho novších ručných zbraní, aj Grand Power obsahuje štyri možnosti zadného popruhu, ktoré pomáhajú pri vytváraní správneho ergonomického pocitu pre rôznych strelcov. Panel sa rýchlo odstráni a vymení. Ako už bolo povedané, strelec bude poznať správnu veľkosť po niekoľkých výstreloch a len zriedka, ak vôbec, zmení svoje preferované nastavenie. Ďalšou výhodou je obojručné ovládanie. Uvoľňovač zásobníka a posúvač sú ľahko prístupné z oboch strán. Pre strelcov pravákov na tom nezáleží, ale je to vítaná ergonomická výhoda pre ľavákov. Ďalšou skvelou funkciou je spúšť s rýchlym resetom. Pomáha pri veľmi krátkom resete hodu a umožňuje rýchle následné výstrely a zvyšuje presnosť pri rýchlych cvičeniach.
To vytvára iný impulz spätného rázu a pomáha znižovať zdvihnutie papule. Umožňuje tiež nižšiu os vývrtu a užšie tolerancie vertikálnej vôle pre hlaveň. Obe môžu pomôcť pri presnosti strelca. Rotačný systém má odstupňovaný záber, ktorý predlžuje dobu vyhadzovania. Vďaka tomu je impulz spätného rázu pomalší a mäkší. Okrem toho časť energie spätného rázu, ktorá normálne tlačí späť a prevracia zbraň nahor, je namiesto toho nasmerovaná do rotácie hlavne. Nosná plocha rotačného systému predlžuje impulz spätného rázu. výstrel je vypálený, energia spätného rázu sa používa na odblokovanie výstupkov spätného rázu, dosadacia plocha a rotačná energia potrebná na dokončenie procesu vyhadzovania vedie k oveľa pomalšiemu impulzu, ako aj k presmerovaniu energie. To vytvára mierny rotačný efekt ale chýbajúca výklopná hlaveň znižuje zdvihnutie ústia. Odstupňovaný prenos energie má za následok viac stlačenia ako prasknutie pri spätnom ráze. To všetko výrazne skracuje čas zotavenia medzi výstrelmi. Spočiatku je to trochu zvláštny pocit, ale v rámci zásobníka alebo dvoch zmizne a oceníte nižší spätný ráz.
Výčnelky spätného rázu sú tiež oveľa vyššie v hlavni a nie sú pokryté takmer množstvom spáleného prášku a uhlíka. To spolu s oneskoreným vyhadzovaním a tým aj nižšími teplotami plynu pomáha udržiavať priestor komory čistý. Rotačný mechanizmus na cyklus vyžaduje minimálne množstvo energie. Pri testovaní túto hranicu nespĺňajú 90-zrnové projektily pri podzvukových rýchlostiach. Dokonca aj tieto svetelné náboje majú dostatok energie na to, aby cyklovali akciu, keď rýchlosť prekročí 1 300 fps. Všetky továrenské 115 a 124-zrnové projektily fungovali perfektne, rovnako ako obe podzvukové a nadzvukový výber 158 zŕn. Môj názor: takmer akýkoľvek projektil s hmotnosťou, ktorý bežne nájdete, bude fungovať konzistentne.
Najlepšia pištoľ, o ktorej ste nikdy nepočuli. Ako som spomenul na začiatku, väčšina z nás vlastní a nosí zbrane od veľkých značiek. Čiastočne to robíme kvôli marketingovému rozpočtu, majú dlhú históriu spoľahlivosti, ako aj odporúčania. od priateľov a komunity činných v trestnom konaní. To všetko sú skvelé veci. Takéto značky však zvyčajne nie sú liahňami inovácií. Ak sa dostaneme mimo veľkých mien, často sa dostaneme do kontaktu so zaujímavými, inovatívnymi návrhmi a s trochou náležitej starostlivosti sa dá ľahko určiť spoľahlivosť.
Grand Power K 100
- Kaliber: 9mm Luger
- Režim: SA / DA
- Odpor spúšte: 20-25N / 35-40N
- Celková dĺžka: 202,5 mm
- Výška bez zásobníka: 133,5 mm
- Celková šírka: 36 mm
- Dĺžka hlavne: 108 mm
- Hmotnosť s prázdnym zásobníkom: 820 g
- Hmotnosť bez zásobníka: 740 g
- Kapacita štandardného zásobníka: 15
Automatizácia modelu je založená na výťažku suda skrátky zdvih. Takto fungoval prototyp pištole Steyr M1912. Ďalšou vypožičanou a zásadne dôležitou vlastnosťou je zablokovanie skrutky otáčaním valca. Je to spôsobené špeciálnym žliabkom zložitého tvaru, ktorý sa nachádza na závesnej časti kufra. Keď sa kryt skrutky pohybuje s hlavou dozadu, drážka zaberá s čapom umiestneným na ráme, čím sa hlaveň otáča o 42 stupňov okolo svojej osi. Hlavná výhoda rotačného uzamykacieho mechanizmu valca – znižuje riziko kontaminácie mechanizmu a opotrebovanie častí. Počas práce na zbrane bol systém zamykania zámku Steyr M1912 tak modernizovaný, že slovenskí inžinieri získali vlastný patent.
Konštrukcia spúšťacieho mechanizmu (USM)Pistole Grand Power K100 bola čiastočne vypožičaná od iných výrobcov. Typ USM kladivo sa vykonáva ako samostatná jednotka, čo značne uľahčuje údržbu zbraní a znižuje riziko straty drobných predmetov počas čistenia a demontáže. Zaujímavosťou je, že dizajn USM umožňuje vytiahnuť spúšť pomocou spúšťača bez toho, aby sa najskôr vysunula náplň do komory. V tomto prípade nie je bubeník ohrozený.
Bezpečnosť pri prevádzke pištole Grand PowerK100 je vybavený neautomatickým bezpečnostným zámkom, ktorý blokuje bubeník. V predchádzajúcich verziách bola poistka umiestnená na ľavej strane. O niečo neskôr však bola tá istá vlajka nainštalovaná vpravo. Teda pravá i ľaváči užívatelia môžu pohodlne používať pištoľ. To bolo s dvojitou vlajkou pištoľ začal byť vyrábaný v sérii.
Páčka oneskorenia posuvu prešla rovnakým spôsobomnezmení. Spočiatku to bolo jednostranné a potom sa stalo obojstranné. Páka sa nachádza nad ochranou spúšťača. Na oboch stranách sú tiež tlačidlá na opravu úložiska.
Rám s puzdrom je tiež vyrobený štandardným spôsobom. V súlade s trendmi v posledných rokoch má rám oceľový rám a plastový náter. V miestach, kde sa vyžaduje špeciálna sila, sú samozrejme kovové vložky. Kryt uzáveru je vyrobený z ocele s prísadami chrómu, niklu a molybdénu.
Exteriérové kovové časti sú potiahnuté špeciálnymikompozícia podobná zloženiu používanej v pištoloch Glock. Pamiatky sú tradične reprezentované predným pohľadom a celkom. Na zadných okrajoch týchto častí sú biele znaky pre pohodlnejšie zameranie. Na základe pištole Grand Power K100, ktorej vlastnosti sme skúmali vyššie, vytvorili niekoľko úprav.
Recenzia ukazuje, že zbraň dobre padne do ruky a má jemný návrat nasmerovaný priamo do stredu dlaní. Často strelci zbierajú sťažnosti na výskyt oneskorení v tomto modeli. Avšak pri správnej údržbe (pravidelné čistenie a dôkladné mazanie) môžete znížiť počet oneskorení na minimum. Grand K100 nemá rád ruskú muníciu, preto je vhodné použiť dovážanú. Treba poznamenať, že tvorca zbrane aktívne nadväzuje kontakty s používateľmi a vždy sa pokúša opraviť chyby. Všeobecne platí, že zbraň si zaslúži pozitívnu spätnú väzbu. A jeho hlavné zvýraznenie (rotácia bubna) je sľubným smerom pre vývoj pištole.