Obranný sprej na medvede

Obranný sprej na medveďa – vlastná grafika wooodcircle.eu

Slzný sprej na medvede

BearBuster

BearBuster radšej mať, ako potom banovať.

Aj vy ste sa potýkali s úvahou ako sa počas prechádzky lesom chrániť pred medveďom? Ako sa chrániť pred medveďom? Osobne som vychádzal z úvahy, že určite nie holými rukami. O medveďoch neviem toho veľa, ale hlavne viem, že neprospieva zdraviu ani nervom (:-) ) stretnutie medvedice s mladými čo je hlavne ale na jar a leto. Cez zimu (spravidla) medvede hibernujú, takže stret blízko osídlenia je asi málo pravdepodobný. V každom prípade však nikto nechce riskovať, a žiadne huby, ani pekná fotografia z lesa nestojí za život.

V každom prípade mám na svojom vaku hrkalku, alebo roľničku na medvede známu ako bear bell, ale to mi ako istota nepríde. Hľadal som teda niečo čo mi dá väčšiu šancu na prežitie ako nožík na hríby, alebo konár. Našiel som obranný slzný sprej na medvede, ktorý by mal efektívne odvrátiť útok medveďa, psa či inej šelmy. Výrobca udáva, že oproti ostatným univerzálnym obranným sprejom obsahuje aj látku oxazepin, ktorá zabezpečuje okamžitý a vyšší účinok, ako aj širšie spektrum postihnutia citlivých orgánov šelmy. V základe je však účinná látka  Capsicum oleoresin a oxazepin s vysokou účinnosťou. Účinná vzialenosť je 6-8 metrov v závislosti od poveternostných podmienok v danej situácii. Sprej údajne vytvára 4 metrovú bariéru ktorá odvráti medveďa, alebo inú šelmu.

Použitá kombinácia látok z tohto slzného spreja proti medveďovi zabezpečí okamžité veľké pálenie v oblasti dýchacích ciest, hlavy a očí s efektom rozostrenia videnia. Zároveň znefunkční čuchové zmysly šelmy na niekoľko dní, čím jej zamedzí prenasledovať obeť pomocou stopovania. Je to údajne najsilnejší sprej na medvede na trhu a osobne viem že je veľmi ľahký a moje balenie 150ml nie je záťažou ani vo vrecku bundy, či v krajnom vrecku batoha, aby bolo ihneď po ruke. Ale od brata poľovníka viem, že pri strete s medveďom aj ozbrojený hubár, alebo poľovník zistí že má zbraň až keď prestane utekať a chytí dych 🙂

Na záver snáď len dodám, že 50€ s dopravou za 150ml fľaštičku sa mi zdalo veľa, ale zase pri expirácii 3 roky je to cca 17€ na rok za pocit, že v lese si dávate aspoň akú takú šancu prežiť stret s medveďom a neprechádzate sa húštinami len tak s holými rukami a holým životom napospas „Macovi“

Ak si chcete okrem mojich subjektívnych názorov prečítať aj odborné postupy ako sa ochrániť pri strete s medveďom, tak si prečítajte tento článok u zásadách pri útoku medveďa.

BearBuster obranný sprej proti medveďovi

Ako funguje sprej na medveďa v akcii?

Asi každý je zvedavý ako funguje takýto sprej v nasadení pri obrane medveďa. Pripájam teda video demonštrácie takéhoto obranného spreja pánom Bradom Bulinom zo spojených štátov konkrétne z Yellow stoneského národného parku. Nie je to presne tento sprej, ale pre predstavivosť stačí. „Akcia“ začína v 1:45 min

Údaje výrobcu obranného spreja na medveďa

BearBuster slúži na ochranu návštevníkov prírody a je špeciálne vyvinutý aby odrazil útok medveďa, alebo inej veľkej šelmy. Produkt obsahuje kombináciu účinných látok Capsicum oleoresin 2% a dibenzoxazepínu 1%, ktoré zabezpečia okamžité veľké pálenie v oblasti dýchacích ciest, hlavy a očí s efektom rozostrenia videnia. BearBuster má účinný dosah až 8 m, s kuželovitým rozptylom. Doba výdaju je 8 s.

Sprej noste na ľahko dostupnom mieste. V prípade potreby uchopte sprej do ruky, odstráňte oranžovú poistku aby sa sprej odistil.

  1. skontrolujte si smer vetra, hlavne pri silnom vetre je dôležité aby vietor fúkal od vás smerom k medveďovi
  2. zabránite tak zníženiu dosahu a zasiahnutiu samého seba. Akonáhle sa medveď dostane do dosahu 8m, krátky stlačením vystreknite dávku – 1 sekunda.
  3. medveďa sa snažíme zasiahnúť do tváre, preto ak fúka bočný vietor, je potrebné kompenzovať odchýlku spôsobenú vetrom. Pokiaľ útok medveďa pretrváva, striekajte krátky dávky pokým sa medveď nedá na ústup. Odporúča sa dávať krátke dávky, namiesto nepretržitého striekania. Po odrazení útoku medveďa zaistite sprej poistkou.
  4. opustite oblasť hneď ako je to možné, ale nebežte.

Upozornenie pre obranný sprej na medvede BearBuster 150ml

Toto kompaktné 150ml balenie má výdaj iba 4 sekundy, preto je potrebné prípravok použiť v čo najvhodnejšej chvíli. Pre vyššiu ochranu odporúčame balenie 300ml s kapacitou výdaja 8s.

Nevyhľadávajte stretnutia s medveďom, ani ich úmyselne neprovokujte. Produkt BearBuster slzný plyn na medveďa slúži na odvrátenie útoku, ale nemusí byť účinný v každej situácii, ani nemusí predísť zraneniam. Nepoužívajte na ľudí. Nevhodné pre osoby mladšie ako 18 rokov. Dosah ako aj presnosť môže byť ovplyvnená aktuálnymi poveternostnými vplyvmi.

Vyrobené v Slovenskej republike. Obranný sprej vyrába spoločnosť Tyrchem z Trnavského kraja ktorá sa zaoberá výrobou chemických prípravkov už od roku 2002. Už o 4 roky neskôr spoločnosť disponuje certifikátom pre výskum, vývoj a predaj malotonážnej chémie.

bearbuster-na-medveda-obranny-sprej-1
bearbuster na medveda slzny sprej

Prípady napadnutia medveďom, ktoré sa v minulosti stali:

  • https://motesice.hlasenierozhlasu.sk/default/report/125127_pozor-na-medvede?fbclid=IwAR30mW_mVsVoHlj63FMpgUdggE0M0sEPc-uumVxhflIGZKpxg-73GCTvc3o
  • https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/626385-medvedica-napadla-pri-hrinovej-turistov-su-zraneni/
  • https://www.topky.sk/cl/10/2328775/Utok-medveda-pri-Kremnici–Mariana–58–napadol-po-ceste-do-prace–utrpel-tazke-zranenia

Nie všetci sa však medveďa boja a potrebujú obranu

Stretnutie s medveďom Slovensko – pozor obsahuje vulgarizmy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *