Nový nástavec Greenclimbera – pôdna fréza pre zakladanie trávnika

Pôdna freza

Znova som bol pozrieť svojho obľúbeného medveďa Greenclimbera v nasadení. Volal mi kamarát ze akurát s ním robí v našom kraji na trase kadial chodím z práce. Švihal som teda na pracovisko. Greencliber(ko) ako univerzálny nosič náradia tentoraz nahodil nástavec pôdnu frézu a pasoval sa z navezenou hlinou na novom pozemku okolo novostavby.

Čo predchádza zakladaniu trávnika a následnému výsevu trávnika

Pôdna fréza je vlastne hydraulicky nástavec s rotačnou hlavou povedal by som že kultivačných lopatiek, alebo nožov ktoré rozbíjajú hrubé hrudy hliny a následne po nich nasleduje kovový dutý (perforovany) valec. Ten vytvára konečný efekt – zostáva zrovnaná a upravená pôda pre výsadbu trávnika, alebo iných rastlín. Na prvý pohľad to okrem členitého pozemku vo svahu s kaskádami s polohou pod lesom vyzeralo ako oddychovka. Ale nikto nerátal s tým, že novo navezená hlina bude plná kameňov frakcie tak 20cm+. Tak teda ani jeden pás rekultivovanej, upravenej pôdy pre výsev trávnika nebol “zadarmo”.  Aj keď Greenclimber je primárne svahová kosačka s diaľkovým ovládaním (univerzálny nosič náradia), čo vyzerá ako drahá hračka pre dospelých. Ale ako som sám videl v teréne, tak v určitých situáciach si vyžaduje vysokú koncentráciu na prácu, manuálnu asistenciu, sledovanie zvukov daného nástavca a iné súvislosti, aby na konci bol dokonalý výsledok.

Ako vlastne pôdna fréza funguje?

Pôdna fréza Greenclimbera pracuje v troch krokoch počas jedného prejazdu. V prvom kroku procesu pôdna fréza podrví a rozomelie hrubé hrudy hliny, následne zahrabáva kamene do frakcie cca 10cm a väčšie hrudy hliny do hĺbky cca 10cm a na povrchu necháva jemnú pôdu ako lôžko na výsev trávnika. V neposlednom rade je hlavný efekt vyrovnaný povrch po prejazde pôdnej frézy.

Pred frézovaním pôdy a potom

Finalizácia pôdy

Pôda upravená frézou Greenclimbera je ešte finalizovaná manuálnym zrovnávačom a hrabličkami

Čo bolo cieľom práce Greenclimbera s pôdnou frézou?

V zásade bolo potrebné upraviť hrubú hlinu navezenú mechanizmami na nový pozemok a dostať ju do podoby upravenej pôdy pre založenie a výsev trávnika. Finálne práce čiže detaily okolo prekážok sa robili manuálne zrovnávačom upravenej hliny a hrabličkami.

Tento záznam bol publikovaný v Tipy&triky . Uložiť odkaz do záložiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *