Mulčovanie pozemkov vám ušetrí prácu. Aké sú jeho výhody?

Ste majiteľom rozľahlých pozemkov, ktoré musíte pravidelne kosiť? Isto je to časovo aj finančne náročné. Nehovoriac o tom, že kosenie takýchto plôch je naozaj prácne. Viete, že mulčovanie pozemkov vám môže výrazne uľahčiť prácu?

Čo je mulčovanie pozemkov

Mulčovanie pozemkov je spôsob kosenia, pri ktorom sa pokosená tráva alebo iné trávne porasty nezbierajú. Rozomelú sa na drobné čiastočky a ponechávajú sa priamo na mieste. Pri klasickom kosení je potrebný zber a tiež následné spracovanie pokosenej trávy. A to či už kosíte klasickou kosou alebo použijete kosačku. Pri použití kosačky sa tráva buď zbiera do koša, prípadne je vyhadzovaná von z kosačky, čím vznikajú veľké kusy trávy. Tie potom na mieste hnijú a môžu poškodiť trávnik.

Pri mulčovaní sa však tráva alebo burina úplne rozseká. Vznikajú jemné a drobné čiastočky pokosených trávnych porastov, ktoré na mieste veľmi rýchlo uschnú a stávajú sa prírodným hnojivom. Po mulčovaní teda ostáva plocha čistá. Nie je nutné žiadne hrabanie, zber trávy, či jej následné spracovanie.

Prečítajte si: Je udržiavanie a čistenie pozemkov povinné?

Hlavné výhody mulčovania

Aké sú teda hlavné výhody mulčovania pozemkov?

  • Mulč slúži ako prírodné hnojivo, ktoré zároveň udržiava vlhkosť v pôde.
  • Nie je nutné hrabanie a zber trávy.
  • Mulčovanie pozemkov výrazne šetrí čas. Nemusíte pravidelne vysýpať kôs v kosačke, prípadne hrabať pokosenú trávu.
  • Mulčovanie je zároveň ekonomicky výhodné. Rozľahlé pozemky stačí mulčovať 2 až 3 krát ročne.
  • Tráva rastie pomalšie. Na mulčovaných pozemkoch tráva rastie omnoho pomalšie, a to kvôli jej rozstrapkaniu pri mulčovaní.

Ak teda pravidelne udržiavate rozľahlé pozemky, práve mulčovanie vám môže výrazne pomôcť. Kde všade je tento spôsob údržby pozemkov ideálny? Využiť ho môžete napríklad na väčších lúkach alebo záhradách, v areáloch firiem, pri údržbe okolia cestných komunikácií alebo železničných tratí, pri korytách riek alebo na rôznych mestských, či obecných pozemkoch.

Mnohé moderné kosačky už ponúkajú funkciu mulčovania. Ak sa však staráte o naozaj veľký pozemok, vhodné je objednať si službu mulčovania s profesionálnym strojom GreenClimber. Doba práce sa výrazne skráti a vy sa nemusíte o nič starať. Nepotrebujete si zaobstarávať žiadny drahý stroj, nemusíte sa starať o jeho údržbu a opravy. Jednoducho si 2-3 krát ročne objednáte službu mulčovania a  GreenClimber sa o všetko postará. Rýchlo, profesionálne a cenovo výhodne.

Tento záznam bol publikovaný v Tipy&triky . Uložiť odkaz do záložiek.