
„Tento článok vznikol v spolupráci s firmou Greenclimber.sk„
Erózia pôdy je proces, pri ktorom sa horné vrstvy pôdy odplavujú alebo odnášajú pôsobením vetra, vody alebo ľudskej činnosti. Tento proces vedie k strate pôdnej úrodnosti a môže mať vážne následky ako sú zosuvy pôdy, zníženie zásob vody v pôde a odplavovanie živín. Jedným z riešení tohto problému je práve mulčovanie.
Ako mulčovanie zabraňuje erózii
Mulčovanie predstavuje jednoduchý, ale veľmi efektívny spôsob, ako zabrániť erózii pôdy. Mulč je organický alebo anorganický materiál, ktorý sa uloží na povrch pôdy. Tento proces chráni pôdu pred nepriaznivými vplyvmi vonkajších podmienok, ako sú silné dažde alebo vietor, ktoré spôsobujú eróziu.
Prečítajte si: Obnova zanedbanej záhrady s GreenClimberom
Mulč tiež pomáha udržiavať pôdu vlhkú, zlepšuje jej štruktúru a poskytuje podporu pre rast rastlín, ktoré stabilizujú pôdu. Toto sú hlavné výhody mulčovania:
- Ochrana pred dažďovou eróziou. Mulč tlmí dopad kvapiek dažďa na povrch pôdy, čím zabraňuje splavovaniu pôdy. Voda sa absorbuje do mulča a nie je schopná odplavovať vrchnú vrstvu pôdy.
- Zlepšenie vsakovania vody. Organický mulč ako napríklad slama, drevená štiepka alebo kompost, pomáha lepšie absorbovať vodu do pôdy.
- Zníženie vysychania pôdy. Mulč pôsobí ako bariéra, ktorá udržiava vlhkosť v pôde. V horúcich obdobiach, kedy je pôda vystavená priamemu slnečnému žiareniu, mulč pomáha zabrániť jej vysychaniu a praskaniu.
- Podpora koreňového systému rastlín. Mulč poskytuje podporu koreňom rastlín, ktoré stabilizujú pôdu a zabraňujú jej posunu. Zdravý koreňový systém zároveň zvyšuje štruktúru pôdy, čo pomáha zabrániť jej erózii.
Najlepšie materiály na mulčovanie
Aby bolo mulčovanie proti erózii pôdy naozaj efektívne, je potrebné zvoliť vhodný mulč. K najvhodnejším patrí drevená štiepka, ktorá poskytuje dlhodobú ochranu, keďže sa pomaly rozkladá. Použiť môžete aj štiepku z náletových drevín, čo je ekologické a ekonomické riešenie. Využiť totiž môžete náletové dreviny, ktoré sú na vašom pozemku nežiaduce. Ďalším vhodným materiálom je slama alebo seno. Slúžia na krátkodobú ochranu, najmä pri nových výsadbách. V prípade miest, kde existuje vysoké riziko erózie, sa používa kombinácia geotextília a mulč.

Pri mulčovaní dbajte na to, aby bola vrstva mulču dostatočná – ideálne 5 až 10 cm v závislosti od typu terénu a použitého materiálu. Dobré ukotvenie mulčovacieho materiálu je nutné najmä na svahoch, kde sa používajú siete alebo drevené kolíky. Mulč je potrebné pravidelne dopĺňať, keďže sa časom rozkladá. Nemáte s mulčovaním dostatočné skúsenosti? Obráťte sa na odborníkov z GreenClimber, ktorí disponujú nielen skúsenosťami, ale tiež potrebnou technikou a vybavením. Správne mulčovanie nielenže chráni pred eróziou pôdy, ale tiež zlepšuje jej kvalitu a pomáha bojovať proti burinám. Zároveň redukuje náklady na údržbu pozemku, ktorý nie je nutné tak často zavlažovať a hnojiť.

Sme váš sprievodca svetom bývania, domova a záhrady. Píšeme o všetkom, čo zaujme majstrov domácich, gazdinky, rodičov i deti. Naša vášeň je prinášať praktické tipy, inšpirácie a rady, ktoré obohatia váš každodenný život. Či už renovujete, záhradkárčite, varíte alebo hľadáte nápady pre váš domov, u nás nájdete odpovede na všetky otázky. Objavujte s nami, ako spraviť z domu skutočný domov.
Aktuálny obsah môžete sledovať na našom Facebooku