Máj v záhrade. Čo by ste mali urobiť?

Máj v záhrade. Čo by ste mali urobiť?

Ak ste skúsený záhradkár, zrejme vám netreba pripomínať, čo znamená máj v záhrade a čo všetko by ste mali urobiť. No ak ste začiatočník, možno vám pomôže náš prehľad prác, ktoré by ste v máji v záhrade určite nemali zanedbať!

Založenie trávnika

Máj je ideálny čas na to, aby ste založili trávnik. Je však dobré mať pôdu vopred pripravenú. Ak ste na zakladanie trávnika mysleli už na jeseň a pozemok si pripravili, o to lepšie. Máj je vhodný na sejbu trávového semena alebo pokladanie trávového koberca.

Máj v okrasnej záhrade

Aj kvetinám máj pristane. Vaša záhrada rozkvitne prvými letničkami, ktoré ste si vopred predpestovali a teraz ich môžete vysadiť. Keďže tulipány, narcisy a orgovány už odkvitli, je čas na odstránenie ich kvetov a súkvetí. Do okrasnej záhrady môžete v máji vysádzať aj dreviny s koreňovým balom, či hľuzy kvetín ako sú georgíny a mečíky.

Prečítajte si: 5 odporúčaní, ako sa starať o trávnik na jar

Ak máte živý plot, v máji naň určite nezabudnite. Je to totiž perfektný čas na rezanie a tvarovanie živých plotov. Perfektnou pomôckou, ktorá si so živým plotom hravo poradí, je akumulátorový, elektrický, či motorový plotostrih. V máji v záhrade však určite využijete aj teleskopické nožnice na živý plot.

Čo sadiť v máji?

Samozrejme, zanedbať netreba ani zeleninovú záhradu. Čo sadiť v máji? Po Žofii môžete vysadiť sadenice uhoriek, paradajok, papriky, zeleru, majoránu, či baklažánu. Vysievať môžete mrkvu, kaleráb, tekvice, melóny, hrach alebo fazuľu. V máji sa však už môžete tešiť aj z prvej úrody, a to šalátu, reďkoviek, prípadne špenátu.

Máj v ovocnej záhrade

Aj ovocná záhrada v máji ožíva. Tešiť sa môžete z prvej úrody jahôd alebo čerešní „májoviek“. Trsy dozrievajúcich jahôd je vhodné podložiť fóliou alebo stružlinami. V máji nezanedbajte vinič. Je skvelý čas na jeho vyväzovanie, ale aj vylamovanie nerodivých letorastov.

Ako vyzerajú vaše májové práce v záhrade? Veríme, že si tento krásny čas dokonale užívate!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *