Lokalizácia úniku vody – detekcia

Únik vody v stene

Čo čert nechcel, jedného dňa sme si všimli odutú omietku za stolčekom na chodbe. Reku deti povylievali vodu v lete keď sa hrali v kúpeľni….Lenže po odložení dreveného stolčeka na druhej strane steny sa zistilo, že to nie je len taký fliačik a že nekončí tam kde som si myslel. Situácia sa začala zo dňa na deň zreteľne zhoršovať a začali sa tvoriť chumáče plesne a chumáče nejakej reakcie vody a vápna v omietke – také ak krištály.
Takže bolo treba odkryť aj vedľa stojacu vstavanú skriňu 2×2,6m a pohľad a vôňa boli na odpadnutie – čistá pivnica. (vlhkosť a pleseň a smrad)
Takže som pozrel aj z druhej strany priečky (v špajzi) a po odložení vecí z police a pod police ako aj odsunutí  chladničky už bolo „vymaľované“. Bolo jasné že situácia je vážna a neodkladná.

Prečo sa únik vody tak dlho skrýval a rástol do „obludných rozmerov?“

Únik vody sme si všimli neskoro a náhodou, pretože na stene v kúpeľke & záchode je obklad a z druhej strany je polica v špajzi a ďalšia časť priľahlej steny je komplet zakrytá vstavanou skriňou.

Následne sme privolali pracovníka poisťovne, aby urobil základnú obhliadku a predbežné odhady škôd. Pri fotení a meraní miestností a rozsahu vlhkých fľakov sme našli vlhké steny a plesnivé aj v kuchyni čo je ešte o miestnosť ďalej. Takže suma sumárom – celý roh prízemného podlažia domu bol mokrý ako…viete čo.

Následne prišlo k úvahe čo s tým. Sekať 3 steny v 4 miestnostiach mesiac pred vianocami a takto hľadať únik? Čo ak sa ani tak únik nenájde….kto to bude zamurovávať a kto bude nanovo robiť dlažbu a obklad, kto to zaplatí. Máme malé bábätká a tiež im tá pleseň a mokro neprospieva určite. A tak sme prišli na to, že ideálne a v konečnom dôsledku najlacnejšie riešenie bude zavolať firmu, ktorá hľadá únik vody v dome, respektíve lokalizuje únik vody.

Pustil som sa teda do googlenia a našiel som firmu ktorá bola blízko, mala reprezentatívny web, kde som sa jasne dozvedel že robia čo hľadám, že to robia pokrokovými technológiami. Na druhý deň som tam hneď volal a dohodol si obhliadku a spoluprácu. Pretože bude treba komunikovať a dodať podklady aj poisťovni. Samozrejme služba detekcie úniku vody nie je najlacnejšia, ale to nebola priorita. Priorita bola spoľahlivosť, kvalita a spôsob komunikácie, aby sa to podarilo okrem nájdenia, rozbitia, opravenia aj vyriešiť s poisťovňou a aby bolo bývanie naďalej komfortné a bezpečné.

O dva dni prišiel pracovník firmy a pustil sa do práce. Najprv si opticky prešiel terén, zistil si kde voda na pozemok a do domu vniká, čiže kde sú prívody a ako to je riešené. Následne išiel logicky a metodicky po potrubí a vylučovacou metódou hľadal kde to je a naopak kde to určite nie je.

Chlapík bol inak pekne ustrojený s firemnými popiskami a v pracovnom oblečení čo sa mi páčilo – dresscode a jasná príslušnosť a reprezentácia. Nie ako niektorí čo chodia ako trhani ani človek nevie či je ozaj niekto odtiaľ a nie podvodník. Takisto vyjadrovanie a komunikácia, či požiadavky na najvyššej úrovni čo sa manuálneho pracovníka týka. Žiadne vulgarizmy ani krčmový slovník…mal som stále pocit že jednám s majiteľom – že to je proste živnostník, čo si to aj sám robí a chce to robiť dlhodobo.

Nie všetkému som rozumel, ale v zásade pán najprv odmeral prístrojom vlhkosť stien, ktorá bola 85% čiže kritická. Následne opticky, potom kamerou hľadal kritické miesta, spoje, kohútiky v nedostupných miestach….kde sa mu hneď na začiatku podarilo lokalizovať únik. Paradoxne som sa veľmi potešil, pretože mi bolo jasné že nemusíme sekať steny, či podlahu aby sme zistili a „obnažili“ miesto úniku vody.


Následne sa potreboval uistiť či potrubie netečie aj inde a tak spravil inšpekciu potrubia – najprv studenú vodu a potom teplú. V princípe najprv odvzdušnil potrubie, natlakoval vzduchom a pomocou digitálneho ukazovateľa sledoval či tlak drží alebo klesá. Tlak držal a tak sme vedeli že je všetko dobré. Potom už len asi raz, dva zopakoval úkony pre istotu, že je všetko na 100% v poriadku.
V konečnom dôsledku som musel iba vysekať dieru do obvodového múru kde bol prívod vody, aby vodár mohol vymeniť kvapkajúce miesto a hotovo.

Po nájdení úniku a vylúčení ostatných možných sme sa rozlúčili, uhradil som práce a nechal som kontakt pre zaslanie podrobnej správy/protokolu z vykonaných meraní a zistení.

Tip od lokalizátora úniku:

Opíš si ceruzou fľaky, aby si videl či vlhkosť rastie, či klesá.

Lokalizácia úniku vody cena

Cena za tento úkon detekcie úniku vody ktorý v mojom prípade (pretože sme hneď zistili kamerou, že to nie je v stene, ani strope, ani podlahe, ale asi na prívode vody do domu a len to potom vylučovacou metódou potvrdili) bola 500€ + príplatok myslím 100€ za vypracovanie protokolu pre poisťovňu. Je to drahé za 3 hodinky práce? Určite áno, ale je lacnejšie brať si voľno v práci a vysekávať drahú dlažbu pod ktorou je podlahové kúrenie, alebo kachličky v kúpeľni alebo stenu len aby sme nejak sedliackym rozumom zistili kde to kvapčí? A potom zistiť že to bolo na prívode a búchať si hlavu o stenu 😀 Bez tej kamery by sme v tak neprístupnej šachte a zo spodnej časti rúrky v živote nezistili amatérsky doma že to je odtiaľ. (slzenie malé, ale dlhodobé a steny z YTONGU)

Galéria obrázkov lokalizácie resp. úniku vody v dome

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *