Konvička uvoľňuje upchatý nos dospelým aj deťom
Konvičku na výplach nosa mi odporúčal kamarát už pred rokmi, ale vôbec som tomu neprikladal pozornosť, lebo som ani nevedel o čom hovorí. No dnes už viem veľmi dobre a bez konvičky rhinohorn si neviem predstaviť pohodlné fungovanie počas niektorých období. Pred pár rokmi mi operovali nosné dutiny ako aj synovi a tak máme konvičku na preplach pre dospelého a takisto konvičku pre deti.
„Konvička rhinohorn pochádza z Nórska“
Severská osvedčená pomôcka pri upchatom nose
Použitie konvičky na upchatý nos Rhinohorn
Ja ju využívam preventívne, keď cítim že je to potrebné. Určite by konvičku ocenil aj majster s alergiou. Samozrejme počas nádchy raz-dva krát ročne fungujem iba na konvičke bez sprejov do nosa. Aj keď sa to asi nevylučuje, ale to by som nechal na diskusiu s lekárnikom pri kúpe kvapiek, alebo spreja do nosa.
Použitie nie je na začiatku nič príjemné, ale je to len strach s nezmámeho a nezvyk si niečo liať do nosa 🙂 V zásade je to všetko jednoduché a stačí si iba zarobiť do konvičky teplú vodu (v návode sa píše 37stupňov) a dať si odmerku soli ktorá je v balení a „dobrota do nosa“ je hotová. Potom je to len o naliatí do jednej a druhej nosnej dierky a hotovo. Priebeh je taký že do jednej nosnej dierky lejete (priložením úzkej časti k dierke) a z druhej voľne vyteká. V zlom stave je prietok slabý a keď sa dutiny preplachú alebo sú úplne „fit“ tak prietok vody je pekný, neprerušený….to každý spozná rozriel sám.
Náslene tak ako je v návode, treba nenásilne vysniakať obe dierky. Ideálne je mať v rodiny konvičku samostatne pre každého aby sa nešírila prípadná infekcia. Samozrejme netreba zabúdať na opláchnutie konvičky horúcou vodou, alebo raz začas v umývačke.
Ako odporúča použitie výrobca rhinohorn?
Roztok na výplach nosa pripravíte tak, že konvičku (300 ml/200 ml) naplníte vodou s telesnou teplotou (asi 37˚C), v ktorej rozpustíte 2,7g/1,8g kuchynskej soli (NaCl). Na odmeranie presného množstva soli použite pribalenú odmerku. Konvičku uzavriete dlaňou a palcom a pretrepete, aby sa soľ rýchlejšie rozpustila. Výsledný roztok má koncentráciu 0,9% NaCl (fyziologický roztok).
V prípade vyššieho obsahu plynu vo vode ho nechajte chvíľu vyprchať. Pokiaľ si nie ste istí kvalitou teplej vody z vodovodu, použite vodu prevarenú po dobu 1 minúty a následne ochladenú na telesnú teplotu. Pozor: Nízka koncentrácia soli vo vode spôsobuje pocit tlaku a pálenie vo vnútri nosa.
1. KROK: Odmerka soli – kuchynská soľ, nie náhrada alebo ochutená.
2. KROK: doplniť vlažnú vodu do konvičky – konvičku treba naplniť vlažnou vodou teda cca 37 stupňov celzia a premiešať odmerkou ktorá je v balení. Voda by mala byť pitná a zdravotne nezávadná.
3. KROK samotný výplach nosa s konvičkou uvoľnuje a čistý sliznice. Voda samovoľne preteká nosovými priechodmi
4. KROK: Vysmrkanie – jedným vysmrkaním odstránime zvyšok vody a vo výsledku budeme mať uvoľnený nos. Prach, peľ a iné častice budú preč. A nastane príjemný pocit.
- článok som napísal z osobnej skúsenosti, nemám medicínske vzdelanie a tak sa prosím riaďte návodom vo výrobku, alebo konzultujte s lekárnikom, alebo lekárom.