Jedného dňa som sa vybral zháňať hokaido a šalátové uhorky. Priesady som doniesol, zasadil a čakal……ale tá uhorka bola nejaká čudná a rástla, rástla…až som musel začať pátrať čo je to za čudo.
Samozrejme v skupine na Facebooku Záhradkári a chatári som sa dozvedel, že je to Kalabasa, alebo indická uhorka. Odvtedy neprešiel rok, čo by som túto krásavicu nenasadil. Jednak je to pekná ozdoba záhrady – mohutná rastlina, ktorá sa ťahá po stromoch, po plote, po streche chatky, ale je to aj chutná jedlá uhorka. Existujú recepty na polievky, ale aj pečené kolieska či iné podľa vlastnej predstavivosti a kulinárskej zručnosti. Ja osobne pestujem túto rastlinu ako ozdobu, ktorá sa viditeľne vyvíja a preto je radosť sa o ňu starať. Zároveň je to povinná jazda pre návštevy, lebo to nie je tak okukaná vec, ako tekvica atď.
Čo sa týka množenia, tak pre prvýkrát sa dajú semiačka kúpiť aj na internete. (ja som našiel na bazoši), ale potom stačí jeden plod nechať a v ňom zostanú na jar uchované semiačka. Kalabasa totižto nezmäkne a nezhnije keď ostane položená vonku, ale škrupina stvrdne, zdrevnatie a vnútri sa spraví dutina, kde sú len semiačka v objeme asi 2dcl pohárika.
Popis Kalabasy
Je to jednoročná veľmi mohutná rastlina, jej poplazy dosahujú dĺžku 2 až 5 m. Rastlina je veľmi teplomilná. Vyžaduje bohaté a dobré vyhnojené pôdy. Vytvára zvlášť samčie a samičie kvety. Kalabasa má samičie kvety predovšetkým na bočných vetvách, preto je vhodné skrátiť hlavnú lodyhu až o 1 m, podporí sa tým tvorba bočných vetví a i násada plodov. Najlepšie sa jej darí na vysokej konštrukcii tak, aby plody mohli visieť a nedotýkali sa pôdy. Kalabasu je možné zbierať po častiach, zbytok plodu ponechaný na rastline sa nekazí, po zaschnutí rastie ďalej.
Mladé plody môžete pripravovať rôznym spôsobom rovnako ako mladé tekvice alebo uhorky. Môžete ich variť, piecť, či vyprážať. Obsahuje najviac cholínu – vitamín B8 v rastlinnej ríši. Ten je veľmi dôležitý pre správne fungovanie mozgu, nervovej sústavy a svalov. Má protirakovinový účinok a je veľmi ľahko stráviteľná. Významný je obsah minerálnych prvkov a vlákniny. Má nízku energetickú hodnotu, je vhodná na redukčnú diétu aj pre diabetikov. Znižuje vysoký cholesterol, vysoký krvný tlak, podporuje uvoľnenie tuku, hydratuje, vyživuje a ochraňuje bunky, stabilizuje vodu v tele, prečisťuje a podporuje obličky a močové cesty. Podporuje imunitný systém a predchádza vzniku kardiovaskulárnych ochorení.
Konzumovať treba mladé plody, pretože neskôr oplodie stvrdne a dužina špongiovatie, neskôr dokonca práchnivie. Rastlina netrpí obávanou plesňou uhorkovou ani na ňu nejdú žiadne škorce. Pestovanie je podobné ako u ostatných tekvicovitých rastlín. Môžeme ju pestovať aj z priamych výsevov vo voľnej pôde. Sejeme v druhej polovici apríla do hniezd po troch až štyroch semenách, kde nakoniec ponecháme 1-2 rastliny. Hĺbka sejby je 2-3 cm.