Ideálny konferenčný stolík z masívu do obývačky. Ako ho vybrať?

Okrem sedačky je konferenčný stolík jednoznačným centrom obývacej izby. Padnú naňho všetky pohľady ľudí, ktorí vojdú do obývačky. Mal by preto byť funkčný, ale aj estetický. Predpokladáme, že konferenčný stolík si vyberáte na dlhšiu dobu a nemienite ho po pár mesiacoch vymeniť. Ako sa teda pri jeho výbere nepomýliť?

5 pravidiel pri výbere konferenčného stolíka

Konferecny-stolik-z-bahenneho-dubu-s-kovanou-podnozou

Ak sa budete riadiť nasledujúcimi pravidlami, zaručene si vyberiete konferenčný stolík, ktorý splní všetky vaše požiadavky.

1. Základom sú správne rozmery

Pokiaľ ide o výšku konferenčného stolíka, tá by mala byť približne rovnaká, ako je výška sedenia vašej sedacej súpravy. Spravidla je to okolo 35-45 centimetrov. To znamená, že sedacia časť a konferenčný stolík by mali byť v jednej úrovni. A čo dĺžka stolíka? Nemal by byť kratší ako tretina dĺžky sedačky a zároveň by nemal presahovať polovicu dĺžky sedačky.

Praktickosť

Priorita by mala byt praktickosť a primeranosť k vašej domácnosti a počtu ľudí

Nie je vhodné si kúpiť „brutal“ štýlový stolík s abstraktnými okrajmi, keď máte dve malé deti a bežne sa zdržujete v obývačke pri danom stolíku. Vtedy je jednoznačná voľba praktickosť, štandardné tvary a celkový rozmer. Do bežnej domácnosti je to za mňa obdĺžnik 140x70cm resp 150x80cm ak tam sedávajú rodičia, deti a prídu na návštevu napr. starkí alebo iný pár na návštevu.

baner konferečný stolík

2. Zvoľte vhodný materiál, ideálne masív

Sklenený, kovový, drevený, drevotrieskový, či kombinovaný? Záleží od viacerých faktorov. Napríklad sklenený stolík asi nebude vhodný do domácnosti s malými deťmi. Jednak kvôli bezpečnosti, ale aj z dôvodu ťažšej údržby. K často kupovaným patria drevotrieskové stolíky s rôznou povrchovou úpravou. Tie sa však stolíkom z masívu nevyrovnajú. Konferenčný stolík z masívu vám vydrží naozaj dlho a pravé drevo bude moderné vždy.


Moje osobné odporúčania je masívny orechový konferenčný stolík, alebo jaseňový, prípadne dubový. Tieto som vystriedal a znova som sa vrátil k ďalšiemu orechovému. Kresba orecha, jeho tvary koreňového priečneho rezu sú jednoducho jedinečné a stolík budete neustále obdivovať, hladkať a počítať letokruhy.

3. Prispôsobte konferenčný stolík ostatnému nábytku a charakteru interiéru

Aktuálne módne trendy hovoria jasne. Do popredia sa dostávajú moderné konferenčné stolíky z kovu, prípadne v kombinácii kov a drevo. Vyberať by ste však mali tak, aby stolík ladil s vašim interiérom. Ak teda máte obývačku napríklad vo vidieckom štýle, siahnite radšej po klasike z masívu. Berte ohľad na to, že miestnosť už má určitý charakter a konferenčný stolík by tu nemal pôsobiť ako päsť na oko.

Mne sa páčia scenáre keď je konferenčný stolík buď dominantou obývačky s tým že je kontrastom k interiéru. Napríklad minimalistická drevotriesková obývačka z veľkoobchodu, ale pri gauči krásny kruhový masívny stolík z orecha s členitými okrajmi. Samozrejme primerane a s ohľadom na konkrétne okolnosti. Ale vždy je najlepšie keď svojím spôsobom stolík zapadá do dizajnu domácnosti a dominantu tvorí tým, že je troška odvážnejším kusom nábytku v danom štýle – masív s kovanou podnožou, alebo vylievaný živicou.

4. Aby vám vyhovoval tvar stolíka

Osvedčenou klasikou sú stolíky v tvare obdĺžnika. Sú zrejme aj najpraktickejšie, keďže je k nim dobrý prístup zo všetkých miest sedačky. Ak vás takáto klasika neláka, vybrať si môžete aj moderný stolík, ktorý má síce tvar obdĺžnika, no má netradičný dizajn, napríklad rozdiel vo výške jednotlivých častí. Splní tak nároky na pohodlnosť, aj dizajn.
Ako sa už vyššie spomína, praktickosť alebo inak povedané primeranosť k danej domácnosti a jej podmienkam je alfa-omega výberu. Pekný stolík síce návšteva pochváli, ale zvyšné dni vás bude rozčuľovať.

5. Nezabúdajte na funkčnosť stolíka

Pred výberom ešte pouvažujte aj o tom, aké funkcie má stolík spĺňať. Ide len o to, aby ste naň mohli uložiť občerstvenie pre návštevu? Alebo chcete, aby mal odkladací priestor? Ak máte v obývačke málo úložného priestoru, poteší vás stolík so zásuvkou alebo poličkou v spodnej časti.

Veľmi moderný je v súčasnosti stolík, ktorý je kombináciou viacerých kusov. Spravidla sa jedná o dve až tri menšie stolíky, ktoré tvoria celok. Aj toto môže byť vhodné riešenie, ak túžite po zaujímavom a netradičnom konferenčnom stolíku.

Samozrejme nevyhnutná časť výberu – kde dám diaľkové ovládače, kde dám tie noviny čo si dočítam neskôr, kde dám servítky či vlhčené obrúsky pre deti? To sú otázky hneď potom ako si zvolíte krásu pred praktickosťou.

Galéria tipov a inšpirácii pre správny výber

V galérii konferenčný stolíkov z masívu nájdete inšpirácie do vašej obývačky. Stolíky sú prevažne z orechového, čerešňového a dubového masívu. Nájdete tu stolíky kruhového prierezu, zo spojených dosiek, ale aj široké z jedného kusu.
Dôležitý faktor výberu je aj materiál nôh:

  • sklo
  • drevo
  • kov
  • nerez
  • kované

Stolíky v galérii nie sú na predaj, každý sa vyrába podľa danej predstavy zákazníka a teda všetko sú jedinečné kusy u niekoho v domácnosti.

Ak sa vám niektorý zo stolíkov zapáčil a zatúžili ste mať podobný doma, neváhajte kontaktovať „majstra“

Niečo viac o výrobcovi Freestylefurniture

Dizajnér a majiteľ spoločnosti Dávid Zábojník zhmotňuje svojím zákazníkom sny o bývaní. Jeho tím je inšpirovaný prírodou a vždy sa teší na nové výzvy, ktoré sa práve rodia v hlavách jeho zákazníkov.

Tento záznam bol publikovaný v Tipy&triky . Uložiť odkaz do záložiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *