Drevený domček pre deti do záhrady svojpomocne

dreveny zahradny domček pre deti

V dnešnej dobe, keď sa deti často trávia hraním videohier alebo sledovaním televízie, je náročné nájsť spôsob, ako ich dostať von „do prírody“ – teda aspoň na záhradu a umožniť im prežívať aktívne dobrodružstvá. Jedným z vynikajúcich spôsobov, ako to dosiahnuť, je postaviť deťom záhradný drevený domček. Tento domček nie je len miestom, kde sa môžu hrať, ale aj miestom, kde môžu rozvíjať svoju kreativitu, učiť sa dôležité životné zručnosti a vytvárať nezabudnuteľné spomienky.

Výber správneho miesta pre záhradný domček

Pred tým, než začnete stavať záhradný domček, je dôležité zvážiť vhodné miesto. Miesto by malo byť bezpečné a mimo premávky áut ak je mimo oplotenia – aby deti mohli hrať bez (vašich) starostí. Dôležité je aj umiestnenie v záhrade, kde možno nebude stále pražiť slnko, alebo naopak neustále tieň. Ja osobne som bral do úvahy polohu ostatných „atrakcii a hračiek“ na dvore, následné kosenie trávy, ale aj výhľad z terasy a situovanie domčeka tak, aby som deti vedel ľahko skontrolovať pohľadom z okna, či terasy.

Príprava na stavbu

Pred začatím stavby je potrebné zabezpečiť všetky potrebné materiály a nástroje. Stolárske materiály sú nevyhnutné na konštrukciu domčeka, a mali by ste mať k dispozícii všetky potrebné nástroje, ako sú píly, kladivá, skrutkovače a farby na dokončenie povrchu či príslušenstvo.
 

Ja osobne som potreboval:

  • hranoly na základovú vyvýšenú podestu a 6 nôh
  • dosky na domček a hranolčeky na priečne spevnenie stien
  • skrutky na domček ale aj na ukotvenie nôh ku pätkovým konzolám
  • kovové konzoly do betónových pätiek
  • suchý betón 12 vreciek
  • vŕtačku do betónu a dlhý vrták (kovové konzoly)
  • bežnú aku vŕtačku na drevo a vŕtanie dier či skrutkovanie skrutiek
  • vrtáky do dreva
  • farbu – lak 2 v 1
  • krytinu – lepenkový šindeľ 2 balíky = 6 metrov (aj rezerva)
  • kovové vinklíky (uholníky) na spevnenie domčeka a ukotvenie o vyvýšenú podestu
  • klince „lepenáče“ na uchytenie krytiny
  • pílka na drevo
  • vysúvací nožík s čepeľou
  • Drobné náradie do dielne – kladivo, skrutkovač, uholník, vodováha, olovko na špagáte
  • plastová šmýkala s eshopu

Inšpirujte sa stavbou drevenej záhradnej hojdačky

Svojpomocný rodinný projekt hojdačky pre deti

Stavba záhradného dreveného domčeka

Stavba záhradného domčeka je zábavný projekt, ktorý môžete realizovať s vašimi deťmi či starkými. Pred samotnou stavbou by ste mali spoločne nakresliť plány domčeka a dohodnúť sa na tom, ako by mal vyzerať. To môže rozvíjať ich kreativitu a dohodovacie zručnosti. Samotná stavba by mala byť realizovaná dospelými, alebo pod dohľadom dospelých, aby sa zabezpečila bezpečnosť detí.

My sme si domček najprv namaľovali ako skicu na papier, aby sme vedeli aký tvar bude mať strecha, či tam bude šmýkalka a ak áno do ktorej strany, kde budú schody a koľko miesta nám to na našom malom dvore zaberie.

Prípravné práce sme robili so starkými a s deťmi pretože tam nehrozilo žiadne nebezpečie a každý si mohol nájsť uplatnenie podľa svojho veku. Robili sme na tom od najmenšieho pracovníka 2 ročnej dievčiny až po 65 ročného „stavby vedúceho“. Bolo treba (aj detskými) lopatkami vyhĺbiť jamy na betónové pätky, v neposlednom rade to dobre rozmerať a nachystať na odbornú a ťažšiu časť projektu.

Neskoršie stavenie základovej dosky/podesty a stavanie domčeka boli fyzicky náročné aktivity a nebezpečné pre deti, takže to už sme robili výlučne skúsení majstri otec a starký.

Výhody záhradného dreveného domčeka

Záhradný drevený domček ponúka mnoho výhod pre deti. Prvou je rozvoj ich fyzických schopností a zdravia. Aktívne hry vonku prispievajú k lepšiemu fyzickému zdraviu a posilňovaniu svalstva. Okrem toho vytvárajú priestor pre rozvoj sociálnych zručností, keď sa deti učia spolupracovať, komunikovať a riešiť konflikty.

Záhradný domček je aj miestom, kde deti môžu vyjadrovať svoju kreativitu a fantáziu. Môžu si vytvoriť vlastné príbehy, hrať sa na kuchyňu, stavať bunkre alebo čokoľvek iné, čo si len dokážu predstaviť. Týmto spôsobom rozvíjajú svoje kognitívne schopnosti a kreatívny myseľ.

Naše deti si tam chodia kresliť, alebo len tak idú „do svojho“ a tam sa hrajú s pexesom, alebo sa len tak o niečo vadia 😀

Inak sa im domček veľmi páči, aj šmýkalka je vysoko cenená a často tam chodíme aj rodičia, aby nám tam ukázali čo nového a dáme si tam s mamou kávu. Domček je „holá stavba“ čiže plánujeme ešte spolu viacej ošmirgľovať, namaľovať interiér, prípadne doplniť poličku či záves.

Dôvod na hrdosť

Stavba záhradného dreveného domčeka pre deti je pre rodičov aj deťmi dôvodom na hrdosť. Deti budú mať vlastný priestor, kde sa môžu hrať, a rodičia budú šťastní, že im umožnili tráviť čas vonku a rozvíjať sa aktívnym spôsobom. Zároveň sa vytvorí miesto, kde sa celá rodina môže schádzať a tráviť kvalitný čas spolu. Hlavnou myšlienkou je, že sa domček len tak „nezjavil“ ale od podlahy sme sa na tom spoločne podieľali a deti k takémuto projektu majú osobný vzťah a pocit dobre vykonanej práce.
 

Výstavba záhradného dreveného domčeka pre deti môže byť zábavným rodinným projektom, ktorý posilňuje rodinné väzby a vytvára nezabudnuteľné spomienky. Pre deti je to miesto, kde sa môžu hrať, snívať a objavovať, čo je neoceniteľná súčasť ich detstva. Ak ešte nevlastníte záhradný domček pre vaše deti, môže byť teraz ten správny čas začať s plánovaním a stavbou. Váš záhradný drevený domček sa môže stať miestom, kde budú vaše deti tráviť hodiny zábavy a dobrodružstva.