Prečo si vybrať drevenú varešku

Prečo drevená vareška?

Každý, kto rád varí a pečie má určite aj svoju obľúbenú varešku. Medzi tie moje obľúbené patria drevené varešky, vyrábané ručne, z lásky k drevu. Každý kuchár má v domácnosti svoje obľúbené varešky, ktoré mu prirástli k srdcu a varenie sa bez nich nezaobíde. Myslím, že kvalitná drevená vareška je veľmi dôležitým kuchynským náčiním v každej domácnosti. Z časti, pretože som o tom čítala a z časti, že vidím svojich kamarátov – profesionálov aj amatérov ako denne používajú drevené varechy.

Tu je pár dôvodov, prečo sú kuchynské drevené varešky lepšie ako tie silikónové alebo kovové:

 

  • Drevená vareška „ sedí“ omnoho lepšie v ruke ako tie vyššie spomínané. Nie je nič lepšie ako keď miešate svoje jedlo na panvici s vareškou, ktorú vlastníte už nejakú tu dobu, pretože rukoväť varešky je jemne zaoblená a jednoducho máte lepší cit v ruke. Je to veľmi dôležité, keď miešate nejaké jedlo dlhšie – napríklad rizoto. Ak máte pocit, že Vám vareška pohodlne sedí v ruke, tak vás varenie baví.

 

  • Ak používate kovovú varechu, ktorá je v podstate vytlačená a vytvorená z hliníkového plechu, držanie jej tenkej rukoväte môže byť nepríjemné a pri dlhom miešaní môžete pociťovať únavu v rukách a môže to skončiť až nepríjemnými kŕčmi do ruky.

 

  • Ďalším dôvodom prečo sú pre mňa drevené varešky lepšie ako tie kovové je fakt, že drevené sú nevodivé. Takže ak ponecháte svoju varechu v horúcej omáčke dlhú dobu, rukoväť varešky bude stále studená. Skúste to s kovovou a popálite si ruky. Áno, je tu možnosť použitia kovových variech s nevodivou rukoväťou, ale tu nastáva ďalší problém – ak miešame jedlo s kovovými vareškami, ktoré nemajú také jemné hrany ako tie drevené, môžeme doslova poškodiť veľmi chutné ingrediencie.

 

  • Ak miešame kyslé ingrediencie ako napríklad citrónový tvaroh, alebo rajčinovú omáčku, niektoré kovové varešky môžu reagovať s týmito kyslými zložkami jedla a zanechajú kovovú chuť alebo dokonca môžu zmeniť farbu jedla, ktoré pripravujeme. Drevo je nereaktívne. Ďalší bod pre drevené varešky.

Aj napriek tomu, že v týchto dňoch máme stále viac a viac možností, aký druh varešky si vyberieme, pre mňa stále vyhrávajú ručne vyrábané drevené varechy. Človek by si mal vybrať takú, ktorú keď chytí do ruky, nechce ju z nej pustiť.

Autor: Ing. Zuzana Krebesová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *