Domáci test pitnej vody

test vody pre pitnú, studničnú a úťžitkovú vodu

Testovanie vody zo studne, úžitkovej vody, pitnej vody

Jednoduchým a rýchlym testom vody zo studne, alebo iného zdroja kde chcete zistiť tvrdosť, PH, chlór či dusičitany a dusitany si zistíte kvalita vody na počkanie.

Chcel som si overiť kvalitu vody v domácich podmienkach a neposielať nikde na rozbor. Na internete som našiel domáci test vody zo studne alebo iného zdroja ktorý by som si chcel preveriť. Prišiel mi domov malý sáček v ktorom som našiel celkom prehľadný návod, indikačný papierik, farebnú škálu pre odčítanie hodnôt podľa farby (zhoda farby na indikačnom papieriku a referenčnej škále).

Samotný priebeh testu vody

Samotný test prebiehal tak, že som si doniesol čistý hrniec z kuchyne, nechal som čerpadlom odtiecť pár litrov vody a potom som „načapoval“ do 5L hrnca. Následne som do vody na pár sekúnd ponoril papierik a začal som ho porovnávať s farebnou stupnicou na šablóne. Všetky výsledky som mál po minúte odčítané a v mojom prípade pozitívne. Čiže voda je pitná a tvrdá (v okrese TN ako ďas)

domaci test vody


Prečo zistiť kvalitu vody okrem toho či je pitná. Týchto pár dôvodov uvádza priamo predajca:

  • TEST DUSITANOV – vysoký obsah dusitanov vo vode je veľmi nebezpečný pre zdravie človeka a hlavne malých detí!
  • TEST DUSIČNANOV – nadmerný obsah hodnoty dusičnanov indikuje silné znečistenie vody (napr. splašky, maštaľný hnoj, hnojivá, kaly)
  • TEST PRECHODNEJ TVRDOSTI – spôsobuje zanášanie spotrebičov od vodného kameňa (kanvica, práčka, kotol, bojler)
  • TEST TRVALEJ TVRDOSTI – agresívne poškodzuje a narúša gumené a plastové časti domácich spotrebičov (rozvody, hadice, tesnenia)
  • TEST pH – pitná voda by mala vykazovať hodnoty pH od 6,8 do 7,6
  • TEST CHLÓRU – zistenie či je voda dostatočne dezinfikovaná, no zároveň či obsah chlóru nepresahuje prijateľné úrovne pre pitie
analyza pitnej vody

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *