Čo je valcovanie trávnika a kedy je potrebné?

Valcovanie trávnika

Valcovanie je činnosť, ktorá zabezpečí koreňom trávy dostatočný kontakt s pôdou. Vďaka valcovaniu sa semeno trávy dobre uchytí a dostáva tak všetky potrebné živiny. Prečo by ste mali valcovanie trávnika zvážiť aj vtedy, keď už máte založený trávnik?

Kedy je vhodné valcovanie trávnika

Aj keď sa vám zdá, že váš trávnik valcovanie určite nepotrebuje, môžete sa mýliť. Za určitých okolností je totiž valcovanie trávnika viac ako vhodné a dokonca môže zdraviu a prosperite vášho trávnika výrazne pomôcť. O aké prípady ide?

Prečítajte si: Hodí sa vám svahová kosačka? Pre koho je určená?

Valcovanie trávy pri zakladaní trávnika

Zakladáte si nový trávnik? Aby sa semeno trávy dobre ujalo, určite zvážte valcovanie. Je síce pravda, že po sejbe semena trávy môžete plochu ručne pohrabať. No nebude to také účinné a je možné, že niektoré miesta vynecháte. Vhodnejšie je teda valcovanie. To zabezpečí, že sa semeno trávy dokonale prepojí s pôdou a tak máte istotu, že sa tráva „uchytí“.

Valcovanie trávnika

Jarná údržba a valcovanie trávnika

Ak už máte starší trávnik, valcovanie môžete realizovať na jar. V prvom rade však urobte popri valcovaní aj prevzdušnenie a prepieskovanie. Čo to znamená? Použite vertikutátor – prevzdušňovač trávnika, ktorý urobí do trávnika prevzdušňovacie diery. Vďaka nim sa voda a potrebný vzduch dostane aj do spodných vrstiev trávnika. Následne otvory presypte pieskom a trávnik povalcujte.

Valcovanie trávnika a terénne úpravy

Máte na trávniku diery, prípadne hrbolce od krtkov alebo iných hlodavcov? Prípadne ste na svojom pozemku vykonávali terénne úpravy a trávnik nie je taký rovný, ako by ste si predstavovali? V prvom rade zasypte vzniknuté diery a hrabľami urovnajte hrbole. Napokon trávnik povalcujte.

Správny čas na valcovanie trávnika


Kedy teda nastáva správny čas na valcovanie trávnika? Po zasiatí semena trávy alebo po realizácii terénnych úprav. Kedy je však najvhodnejší čas? Určite nie počas mrazov a naopak, ani počas veľkého sucha. Valcovanie je ideálne robiť vtedy, keď je pôda dostatočne tvárna, teda po prehánkach. Je však dôležité, aby pôda nebola premočená. Aby bolo valcovanie úspešné a efektívne, vlhká by mala byť vrchná vrstva pôdy.

Valcovanie trávnika zabezpečí nielen jeho dokonalý vzhľad, ale aj jednoduchšie kosenie bez nerovností a tiež, samozrejme, omnoho príjemnejšiu chôdzu a celkový pocit z trávnika.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *