Čistenie podlahového kúrenia a radiátorovej vetvy

Čistenie kúrenia – podlahové + radiátory

Prišiel čas kedy aj ja som bol okolnosťami nútený prečistiť kúrenie, nakoľko systém ma 10 rokov a bývame v regióne s tvrdou vodou. Radiátory nám kurili tak na pol plynu a aj samotný systém je „nedokonalý“. Na Facebooku som mal dlhšie vyhliadnutú firmu Waterand, ktorú som dlhší čas pozoroval, pretože videjká ktoré majster „vešal“ do Facebook skupiny boli ak sa povie demonštatívne 🙂

Výber správnej firmy na preplach kúrenia

Síce firma je z druhej strany kraja, ale tak nebudem šetriť na nesprávnom mieste. Radšej si dám o 5 káv menej.
Po prvom kontakte majster povedal, že sa najprv zastaví na obhliadku a vyžiadal si aspoň orientačné informácie o vykurovacom systéme + nejaké základné fotky miesta. Po pár dňoch šiel okolo, tak si prišiel všetko pozrieť, zhodnotiť situáciu a zapísať si čo musí doniesť, čo musí urobiť a v akom rozsahu. Nakoniec sme si dohodli deň a hodinu realizácie a podali si ruky.


Keď nadišiel deň „D“ tak pánko ešte deň vopred zavolal, pripomenul sa, odhadol čas koľko bude u nás a došiel. Okrem príjemného vystupovania, bol oblečený vo firemnom odeve a nemal som pocit že prišiel nejaký trhan čo aj robota bude potom tak vyzerať. Rozložil si náradie a prístroje a začal prečisťovať. Nakoľko som vedel, že budem chcieť o tom písať, sem tam som sa ho opýtal čo je to za „zařízení“ a čo s tým robí.

Deň „D“ čistenia kúrenia

Na začiatok napíšem že sa jedná o dvojpodlažný dom, vykurovaný plynovou pecou kde na prízemnom podlaží je podlahové kúrenie v kombinácii s plávajúcou podlahou a potom ešte dlažba. Na hornom poschodí je 5 radiátorov s termostatickou hadicou.

Takže najskôr vpustil do systému chemikálie, ktoré pomáhajú uvoľniť nečistoty, ktoré potom chceme vypláchnuť z hadíc podlahového kúrenia, ale aj s radiátorov na poschodí. Neskor zapojil sústavu čerpadla vzduchu ktorý sa vtláča do systému a následne z druhej strany vychádzajú nečistoty do odmerného valca s magnetickou tyčou, ktorá zachytáva hrubé železité častice a ostatné sa z valca vyplavia do odpadu. (v našom prípade do záchodovej misy). Takýmto procesom čistil jednu vetvu za druhou, čiže dokopy 5 vetiev podlahového kúrenia + radiátory ako samostanú vetvu kúrenia. Nakoniec do systému vpustil chemikálie, ževraj inhibítor a biocid ktoré by mali zamedziť tvorbe baktérii, rias, vodnej korózii a hlavne vodnému kameňu.
Konkrétne v mojom prípade bolo znečistenie priemerné, ale aj minimálne zanesenie hadíc (tenký film) vytvára izolačnú vrstvu a zamedzuje efektívnemu vykurovaniu. Záverečná jazda bolo odvzdušnenie vykurovacieho systému aj podlahového aj radiátorov.


Keď splnil svoju úlohu, tak ma upozornil na niektoré nedostatky vykurovacieho systému ako žiadny ukazovateľ výkonu jednotlivých vetiev kúrenia, žiadna možnosť napúšťania systému vodou, aby sa nevypla pec do núdzového režimu, čo sa nám stávalo a vyriešenie bolo tým pádom technicky a nervovo náročné 🙂 To pokladám za TOP pridanú hodnotu práce.

„Čo sa dalo, hneď sa vyriešilo“

Vodárina vyriešená, hi-tech nedostatky naplánované a odporučený majster


Nedostatky vodárskeho typu ihneď vyriešil, materiál mal so sebou a robotu urobil skôr ako som pri ňom vychlípal kávu. Veci ktoré sú skôr vecou elektriny a technológii mi boli vyriešené odporúčaním na špecializovaného majstra. Jedná sa o riadiacu jendotku na pec a wifi termostatické hlavice, aby som kvoli jednej miestnosti pre deti nevykuroval celý dom ako doteraz. Lebo kvoli jednej studenej miestnosti je potom spodné podlažie prekúrené a vetráme aj v mraze 🙁

Ale dočasne mi ukázal a vysvetlil postupy ako to môžem určitými ventilmi a termostatom „oklamať“. Samozrejme pri všetkej bezpečnosti.

Záver čistenia kúrenia

Po celej robote majster skontroloval celý systém termovíziou, čiže každú vetvu, každý radiátor. Predtým sme manuálne spustili termostatom pec, aby sme videli či každá vetva pracuje ako má a či sú všetky radiátory „červené“.

Celkový dojem mám z práce a prístupu výborný, nakoľko majstri predtým ma sklamali či už prístupom k zákazke, alebo fušerinou „na kolene“. Prípadne astronomickými sumami, ako keby mi montovali raketu v kotolni. Dúfam že aj master vodár-kurenár bol spokojný, nakoľko bol stále zásobovaný kávou a citrónovým nealko radlerom od Zlatého bažanta.
Cena? Asi 5 násobne nižšia ako podobný majster predtým. A to urobil svoju robotu a ešte robotu navyše za „Pánboh zaplať“.

POZNÁMKA: neručím za odbornú terminológiu a postupy, nakoľko píšem súkromný blog ako zákazník a informácie píšem ako laik a pasívny pozorovateľ. V prípade, že nájdete mýlnu informáciu, rád prehodnotím a upravím.

Galéria ilustračných fotiek od Waterand – čistenie (naozaj zaneseného) kúrenia

Po úspešnom čistení môjho nie až tak dezolátneho stavu kúrenia som si emailom od pána majstra vyžiadal fotografie kúrenia, kde magnetická tyč transparentného valca zachytila naozaj veľa nečistôt, ako v demonštratívnych videách na Facebooku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *