Bunker/kryt – ochrana v neistých časoch

Dôležitosť krytu v súčasnom svete

Tentoraz prinášam zaujímavú tému, ktorá by mohla byť v týchto neistých časoch viac než relevantná. Ochranu a bezpečnosť rodiny prostredníctvom krytu iBunker. V nasledujúcom texte sa pozrieme na dôležitosť mať bezpečné útočisko a predstavíme miesta, kde môže byť riziko útoku najvyššie.

Prečo mať doma kryt/bunker

Mať doma zakopaný kryt alebo bunker môže byť životne dôležité v prípade nepredvídateľných situácií ako sú vojenské konflikty, prírodné katastrofy alebo iné núdzové situácie. Poskytuje bezpečné útočisko pre vás a vašu rodinu, kde môžete zostať chránení pred vonkajšími hrozbami a nebezpečenstvami. Okrem toho ponúka miesto na uskladnenie zásob, a tým zabezpečuje vašu dlhodobú sebestačnosť v prípade izolácie od vonkajšieho sveta.

Ohrozené miesta

Život blízko strategických cieľov ako letiská, mosty, sklady munície, a vládne budovy zvyšuje riziko. V takýchto prípadoch môže byť kryt iBunker neoceniteľným zdrojom bezpečia.

 • Mosty
 • Sklady munície
 • Letiská civilného aj vojenského rázu
 • Veže
 • Parkoviská väčšieho počtu vozidiel alebo ťažkej techniky
 • Dopravné tepny – železničné uzly, nádrže, autobusové stanice
 • Nemocnice
 • Námestia
 • Vládne budovy
 • Správne budovy, obecné a krajské úrady

SLEDUJTE AKTUALITY O VÝVOJI KONFLIKTE – 24/7

a pre objektivitu, prípadne viac info sledujte aj správy u susedov

Riešenie

Chráňte sa pred závalom vlastného domu

Bunker – vlastnosti a výbava

ibunker vizualizacia interieru

Ochrana pred

 • Výbuchom s následnou tlakovou a tepelnou vlnou (miera ochrany samozrejme závisí na vzdialenosti od výbuchu)
 • Zosuvmi domu počas bombardovania. Štatistiky hovoria, že 80% obetí vojen vzniká následkom zrútenia domov.
 • Teroristickým útokom, agresorom, zlodejom. Kryt slúži aj ako „panic room“ (miesto, kam sa schováte)
 • Živelnými udalosťami ako sú napríklad úder blesku, víchrica, krupobitie, zemetrasenie, pád stožiarov, pády stromov a pod.

Pred čím vás kryt neochráni?

 • Pred priamym zásahom rakety alebo bomby
 • V prípade použitia jadrových zbraní, ktoré vybuchnú do 6 km od miesta krytu (tu je čiastočná ochrana závislá na použitej náloži a sile).
 • Pred udalosťami, ktoré prevyšujú konštrukčné vlastnosti krytu.
 • Pred jadrovým/nukleárnym útokom. Nevyrábame protiatómové bunkre.

Výbava krytu/bunru

Samotný kryt je monolitická železobetónová konštrukcia, bezpečnostné prvky.

Horný bezpečnostný vstup má dve časti:

 • Horný vonkajší (a1) opatrený oceľovým poklopom 100 x 84 s plynovými vzperami uľahčujúcimi jednoduché otváranie jednou rukou.
 • Horný vnútorný (a2) o rozmeroch 90 x 60 cm, s výsuvným schodiskom. Všetky dvere a poklopy majú protivlhkostné, protiplynové tesnenie.

SPANIE: Kryt je navrhnutý pre spanie až 6 ľudí – sklopné postele, každá s nosnosťou 150 kg. V základe sú 2. Výhodou je, že sklopné postele môžu slúžiť aj ako operadlo, sedadlá, poličky. Všetko sa sklápa zo steny a nezaberá miesto.

STÔL: Rozkladací stôl a až 6 miest na sedenie

REGÁLE: Bežných 10 m regálov na veci

WC: Campingaz alebo iná značka

VETRANIE: Mikro ventilačný systém s ochranou proti zatečeniu a hmyzu.

ZOSILŇOVAČ GSM: Vzhľadom na to, že v podzemí je slabý signál, štandardne sa vybavujú kryty externou anténou a zosilňovačom GSM signálu.

SOLÁRNE PANELY: 12V batéria (200Ah) s meničom na 230V (1000W). Fantastická sila a samostatnosť pri výpadku elektrickej energie. Samozrejme, je možné používať aj pre dom. +cena navyše

SKRINKY – KOMODY: ďalej dve komody, kanistre na pitnú vodu, rádio. Maskovaná vonkajšia kamera prenášaná na vnútorný TV displej. Zosilňovač GSM signálu. Plynové masky v cene.

Pri zvažovaní inštalácie „domáceho bunkru“, ktorý je netradičnou možnosťou pre slovenské domy, je dôležité brať do úvahy nielen záruku dodania 3+ mesiace, ale aj dodatočné náklady. Výkop, ktorý si vykonávate sami je samozrejme navýšenie celkových nákladov a zákazník si to zabezpečuje sám. Dôležité je tiež vedieť, že schodišťová šachta s rebríkom nie je súčasťou štandardnej dodávky.(pre model BK02 na stránke výrobcu z ktorej som čerpal)

Čo by mala obsahovať výbava „na prežitie“?

 1. POTRAVINY A VODA: Potraviny: trvanlivé a vysokokalorické, dehydrované, konzervované. Pitná voda + filter, BPA Free fľaša na vodu. Potraviny pre domácich miláčikov. Skladacie rezervoáre. Užitková voda na oplach.
 2. HYGIENA A PRVÁ POMOC: Toaletné a hygienické potreby, Oblečenie na nocľah, Suchý šampón Uterák + Vlhčené obrúsky, Dezinfekcia. Nožnice, Manganistan draselný, Zrkadielko, Obrúsky (viacúčelové použitie) Jeleňí loj, Kartáčik a pasta na zuby, Rúška, respirátory, Repelent ,Vinyl rukavice. Pevné vrecia na odpad, Miska na oplach, Dobre vybavená lekárnička, trauma kit (IFAK), Osobné používané lieky, Vitamíny, doplnky stravy, antibiotiká, teplomer, plienky, vložky
 3. OSOBNÉ POTREBY A ROZPTÝLENIE Občiansky, vodičský a technický preukaz, Cestovný pas, Rodný list, sobášny list Očkovací preukaz, Poisťovacie a nájomné zmluvy, Osobné dôležité dokumenty + všetky zálohy na šifrovanom USB disku, Kľúče a doklady od všetkých nehnuteľností a vozidiel Financie – hotovosť, akcie, platobné karty, čísla účtov, výpisy Papiere + písacie potreby, knihy, učebnice, Rodinné fotografie a albumy – všetko, čo by bolo zničené si kúpite nové, ale NIE spomienky, Detailná fotodokumentácia majetku – pre prípad riešenia poistných udalostí, Externý disk s power bankou – obľúbené filmy, detské rozprávky, spoločenské hry.
 4. SPÁNOK A OSOBNÝ KOMFORT Náhradné teplé oblečenie, Spodné prádlo, Teplé topánky, Teplé ponožky + náhradný pár, Pre prípadný spánok – spacák, karimatka, pevná izotermická fólia. Chemické ohrievače, Gore-tex bunda.
 5. KOMUNIKÁCIA A NEZÁVISLÁ ELEKTRICKÁ ENERGIA Prenosné rádio na kľučku, dostatok náhradných batérií všetkých používaných typov, mobilné telefóny ( aj záložné ), power banky ( nabité ), databanky. Signalizácia – osobný GPS lokátor, PMR vysielačka + dobrá znalosť obsluhy Hodinky – najlepšie analógové.
 6. NÁRADIE A POMÔCKY Pracovný a vreckový zatvárací nôž, multifunkčné kliešte, páčidlo, skladacie pílky, skladacia lopatka, Zapaľovače, zápalky (do vlhkého prostredia) UCO TITAN Survival kit (sada) Lepiaca páska Duck Tape, sťahovacie elektro pásky, gumičky, Signalizácia – Light Sticks, píšťalka, svetlice.

zdroj: ibunker.cz