Ako vzniká drevený loparik?

Čerešňový lopárik
Čerešňový lopárik

Urob si sám lopár z masívneho dreva

Príprava a výber dreva na lopárik

Príbeh každého lopárika začína v neopracovanom kuse dreva – na prvý pohľad obyčajnej doske. A to je na výrobe lopárika (dienka) to najkrajšie. Naučiť sa odhadovať podľa prvotných znakov či z toho niečo bude, alebo sa úplne nechať prekvapiť po ohobľovaní. Takže aby som neodbáčal proces výroby dreveného lopárika pozostáva z úpravy dosky opílením, čiže naformátovaním, následným ohobľovaním (zrovnaním) a zakreslením samotného tvaru podľa šablóny, alebo len tak nechať popustiť uzdu fantázii. Následne je potrebné pásovou pílou vypíliť surovný tvar a ten následne ošmirgľovať do „úplného víťazstva“. Ale poďme nato skraja. Ako som už spomínal, po úvodnej príprave dreva opílením a ohobľovaním, keď sa ukáže kresba dreva a nádherné abstraktné tvary (najmä orech, alebo jaseň z tých bežne dostupných s ktorými pracujem) tak treba rozmýšľať ako ich využiť aby čo najlepšie ukázali na lopáriku. Takže tu treba správne umiestniť papierovú šablónu a podľa mňa nedbať na odpad. Teda až sekúndárne. Primárne musí vzniknuť aspoň jeden dokonalý lopár 🙂

Finálizácia dreveného lopárika

Väčšinou robím drevené lopáriky z orechového dreva a tam o kresbu nie je núdza. Moje obľúbené sú prechody z jadra do bele alebo proste abstraktné kresby podareného jadra alebo odzemku. Moje lopáriky zatiaľ boli lipové, tie sú pomerne monotónne, potom čerešňové tam už sa dá hovoriť podľa mňa o peknej kresbe a potom jaseňové lopáriky a orechové a to sú z mojich materiálov top obľúbené. Priznám sa že by som nepohrdol olivovým drevom, alebo inou exotikou. Za zmienku stojí aj lopárik z hruškového dreva, ktorý nemá výraznú kresbu, ale mne osobne sa páči.
Ak už sme správne zakreslili ceruzkou miesto budúceho lopárika tak ho treba pásovou pílou vypíliť a následne hrubú robotu doviesť do dokonalosti šmirgľovaním. Ja to riešim okružnou pásovou brúskou a potom ručnou vibračnou a nakoniec rukou. Z pravidla ide o zrnitosť 120 a potom finálne asi 240tkou. Ale ani takýto finálny výrobok ešte nevyzerá exkluzívne. Kresba sa naplno ukáže až po ošetrení jedlým olejom. Ja používam olivový bežný z potravín.

Krátke videá hotových drevených lopárikov

Video dreveného lopárika z orechového masívu s krásnou kresbou

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *