Ako vybrať vŕtačku?

Vŕtačka je povinnou výbavou nielen domáceho kutila, ale doslova každej domácnosti! Pomôže navŕtať police, poskladať nábytok, zavesiť obraz na stenu, ale aj pri mnohých iných bežných prácach. Obzeráte sa po svojej prvej vŕtačke? Poradíme vám, ako si vybrať vŕtačku.

vŕtačky hecht

Tipy pre výber vŕtačky

Prinášame vám niekoľko tipov, vďaka ktorým si vŕtačku pre svoje potreby určite vyberiete aj vy. Na čo sa teda zamerať pri kúpe vŕtačky?

1. Na čo vŕtačku potrebujete?

Plánujete vŕtačku vziať do rúk raz ročne, aby ste pripevnili obraz na stenu? V tom prípade by ste si mali vyberať zo základných modelov. No ak ste domáci majster a plánujete s vŕtačkou napr. aj brúsiť, miešať, či skrutkovať, obzrite sa po kvalitnejších modeloch s rôznymi doplnkovými funkciami.

2. Akumulátorová alebo elektrická?

Elektrická vŕtačka, napájaná cez kábel, vám poskytne nepretržité používanie, pokojne aj celý deň. Je teda vhodná pre profesionálov. Akumulátorová vŕtačka je zas ideálna pre tzv. hobby použitie, do mäkších materiálov, napr. na uťahovanie skrutiek.

Prečítajte si: Porovnanie aku vŕtačka PARKSIDE PERFORMANCE PSBSAP 20 V-Li A1
vs. Black&Decker BDCHD18K1B2

3. S príklepom alebo bez?

Vŕtačky bez príklepu sú určené na mimoriadne presné vŕtanie a využívajú sa v zámočníckych alebo stolárskych dielňach. Sú spravidla ľahšie a majú nižší výkon. Príklepové vŕtačky sú univerzálne, vhodné na rôzne materiály, ale aj na rôzne použitie. Dajú sa opatriť nadstavcami a použiť na brúsenie, skrutkovanie, miešanie a pod.

4. Aký výkon vŕtačky potrebujete?

Podľa výkonu sa rozlišujú vŕtačky so stálym prevodom, ktoré majú výkon 3-3000 otáčok za min. Sú menšie, ľahšie, vhodné pre domácich kutilov. Druhým typom sú vŕtačky s dvojrýchlostnou prevodovkou, ktoré majú väčší výkon motora. Prvý prevodový pomer tejto vŕtačky je silový a má nižšie otáčky. Takáto vŕtačka sa hodí napr. aj na miešanie stavebných zmesí.

5. Ďalšie typy vŕtačiek

Z profesionálnych typov vŕtačiek spomeňme napr. diamantovú vŕtačku, vhodnú aj na vŕtanie do betónu, uhlovú vŕtačku, určenú do ťažko dostupných miest, či vŕtacie kladivo na ťažké demolačné práce. Veríme, že ste sa zorientovali vo svete vŕtačiek, vďaka čomu si vyberiete ideálneho pomocníka pre seba.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *