Ako vybrať a používať tlakový čistič

Tlakový čistič, známy tiež ako tlaková umývačka alebo „wapka“, je skvelým pomocníkom pri čistení a údržbe okolia domu, záhrady a iných ťažko dostupných miest. Tu je prehľad základných informácií, ktoré vám pomôžu vybrať ten najlepší a efektívne ho používať.

vysokotlakové čističe

Čo je to tlakový čistič?

Tlakový čistič pozostáva z troch hlavných častí: čerpadla s pohonom, hadice a vysokotlakové trysky. Jeho princíp činnosti spočíva v použití vysokého tlaku vody na dosiahnutie silného čistiaceho účinku. Oproti bežnej záhradnej hadici umožňuje tlakový čistič účinnejšie odstránenie špiny a to pri minimálnom úsilí. Ďalšou výhodou je úspora nákladov na chemické prípravky, pretože tlakový čistič pracuje len s čistou vodou.

Kde môže byť tlakový čistič použitý?

  • Na čistenie potrubí v ťažko dostupných miestach
  • Na umývanie vozidiel bez použitia chemikálií
  • Na čistenie fasád, striech, plotov a iných nedostupných miest
  • Na očistenie dlažieb, bazénov a rôznych exteriérových povrchov
  • Na umývanie záhradného nábytku, bicyklov, motocyklov a ďalšieho záhradného príslušenstva

Ako si vybrať vhodný tlakový čistič?

Pri výbere tlakového čističa sa zamerajte na nasledujúce parametre:

  • Maximálny tlak – pre bežné úlohy ako čistenie záhradného nábytku alebo bicykla stačí tlak do 120 barov. Pre náročnejšie práce ako čistenie odkvapov alebo fasád sú vhodnejšie tlakové čističe s tlakom do 150 barov. Pre profesionálne účely sú k dispozícii čističe s tlakom od 150 do 300 barov.
  • Prietok vody – prietok vody sa meria v litroch za hodinu a určuje, koľko vody prejde cez čerpadlo za jednu hodinu. Pre domáce použitie je dostatočný prietok do 450 l/h, pre poloprofesionálne účely do 500 l/h a pre profesionálne účely až do 600 l/h.
  • Pohon – vyberte si čistič s pohonom, ktorý vyhovuje vašim potrebám. Môžete si vybrať medzi akumulátorovým, elektrickým alebo čističom so spaľovacím motorom. Ak chcete flexibilitu a nezávislosť od elektrickej siete, zvoľte akumulátorový tlakový čistič.

Okrem týchto základných parametrov si všimnite aj ďalšie funkcie, ako je ohrev vody, regulácia tlaku, možnosť použitia čistiacich prostriedkov a dodatočné príslušenstvo.

Tlakový čistič je nenahraditeľným nástrojom pri čistení auta, bicykla, záhradného nábytku a mnohých ďalších povrchov. Ak ešte takýto nástroj nemáte, je čas si ho zaobstarať a zjednodušiť si prácu!

Hecht vysokotlakové čističe