Ako si postaviť záhradnú hojdačku pre deti svojpomocne

V rámci situácie covid som si všimol že na dvoroch vyrástli „detské ihriská“, alebo domček na strome či trampolíny. Je to sčasti príčina, že sme posledný rok boli dobrovoľne-nasilu doma, ale aj prirodzene zmenou životného štýlu mladých – priorita mať čo najviac m2 zemiakov už ustupuje.

Akú konštrukciu drevenej hojdačky vybrať?

Aby som prešiel k veci, aj my ako rodičia sme sa rozhodli urobiť deťom na dvore nejakú zábavku, ktorá ich rozptýli. Objednal som preto drevo na gátri podľa nákresu, ktorý som si spravil. Na internete medzi obrázkami je nespočetné množstvo konštrukcii hojdačiek a tak som si vybral niečo jednoduché, ale zároveň stabilné a prekreslil som si to na papier. V zásade to spočíva v 4 nohách z hranolov 10x10cm a horného trámu 15x15cm a drobných latiek na spevnenie v pozdĺžnom aj priečnom smere. To sú dosky 3cm, ktoré sa pílili na mieste podľa potreby. Jediná sporná vec je spoj nôh a trámu. Mne sa nepáčil ten klasický „X“ tak som vyberal iné, pre mňa estetickejšie riešenie.

Čo by som dnes urobil inak? Už by som určite do tvorby započítal šmýkalku pre najmenšie deti. Samozrejme priťahuje ma aj domček ale to už je väčšie, drahšie a náročnejšie riešenie celej konštrukcie. A na to nemáme dostatočný ani dvor.

Prípravy pred osadením drevenej hojdačky do záhrady

Kým sa rezalo drevo (Nitrianske Pravno u Kobzu) tak som si kúpil v OBI kovania. Je tam na výber všetko možné od výmyslu sveta a ešte aj v rôznych variantoch (dĺžkach). Kúpil som 5ks špeciálnych skrutiek na zavesenie hojdačiek, ktoré mali dĺžku 15cm+. (aby prešli horným trámom). Potom ešte 4ks kovových kotiev na stojky. Samozrejme zohnal som aj závitovú tyč 50cm a priemeru 16mm. To je na silný spoj nôh s horným trámom. Pri deťoch radšej predimenzujem ako naopak. No a čo je najdôležitejšie tak ešte bolo treba „utekať“ do LIDL a zohnať trendy kruh na hojdanie. Hojdačku pre malé dieťa sme už mali na strome a hojdačku pre väčšie dieťa sme objednali. (pri realizácii ešte nebola doma)

Inšpirujte sa stavbou dreveného domčeka pre deti

Drevený domček pre deti do záhra


Keď z píly dorazilo drevo, prešlo najskôr procesom hobľovania a následne procesom šmirgľovania a následného náteru. Rozhodol som sa pre Adller 3v1 palisander (základ, impregnácia, vrchná vrstva – lak) Je trošku drahší (cca14€/0,7kg), ale bol som spokojný keď som robil psovi búdu, tak som znova siahol po tomto nátere. Náter schne 12 hodín a keďže počko bolo super tak to bolo už po chváli na dotyk fajn.

Následne bolo treba zabezpečiť čo najvyššiu stabilitu drevenej hojdačky keďže je pre deti. Vykopali sme teda s otcom jamy na betónové petky cca 30x30x50cm. V stavebninách som zabezpečil suchý betón – hobby triedu a zabetónovali sme diery a osadili kovové kotvy na trám. Tie majú okrem funkcie stability zabezpečiť aj dlhšiu životnosť nôh – odizolovanie od zeme (vlhkosť).

Finálne poskladanie hojdačky

Keď už drevo bolo vo finálnej podobe, petky zabetónované a počasie prialo, tak sme to len pospájali ako lego, spevnili skrutkami a niektoré pílené časti som ešte raz pretrel náterom. Následne sme zavesili hojdačku, hojdací kruh a kým príde hojdačka pre syna (7 rokov), tak som zavesil lanový rebrík, nech sa učí liezť na vrtuľník ako Fantomas 😀

Celkové náklady na drevenú hojdačku:

Tieto náklady sú dosť variabilné, pretože všetko sa dá zohnať aj v inom obchode, v inom vyhotovení, hrúbke, dĺžke kvalite či materiáli. Takže to že sa to dá spraviť drahšie je každému jasné, ale ja viem, že sa to dá spraviť všetko aj lacnejšie a nie na úkor kvality.

  • drevo (4 stojky 3,6m – 10x10cm, väznica 5,5m – 15x15cm, dosky 3cm hrúbka cca 4m) – cca50€
  • náter (lak adller 3v1) – cca 15€
  • kovania (5 x záves + závitová tyč) – cca 30€
  • suchý betón (hobby kvalita) – cca 30€
  • kruh na hojdanie (PLAYTIVE® Závesná hojdačka, ø 113 cm) – 35€
  • hojdačka pre malé dieťa – cca 20€
  • hojdačka pre väčšie dieťa – cca 15€

Spolu je to teda 195€ čiže zaokrúhlene 200€. To je teda cena materiálu, keďže sa to robilo svojpomocne. Takáto veľká konštrukcia je samozrejme závislá na počte osôb a to minimálne dve. Mne pomáhal brat (firma profikrov), otec a bratranec ale nebolo to potrebné, skôr príjemné.

Okrem materiálu je potrebné mať pílu, aku-vŕtačku, vrták minimálne 15cm kvôli trámu, sadu kľúčov na matice a skrutky aby to všetko dobre držalo. No a v prípravnom procese samotnú ručnú hobľovačku, brúsne papiere, štetec.

Tipy na konštrukcie drevenej hojdačky z internetu (obrázky google)


Pripájam ešte pár obrázkov ako inšpiráciu riešenia spoju nôh a horného trámu. To bola aj moja dilema či pri návrhu, ale aj objednaní dreva.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *