Ako sa starať o nábytok z dreva, aby vám slúžil čo najdlhšie

Jedinečnosť dreva a nábytku z neho

Tak ako mnoho iných, či už stavebných alebo bežných materiálov v domácnosti, bolo drevo časom nahradzované rôznymi umelými – plastovými materiálmi. Je to spôsobné dopytom po lacnejších nábytkoch, produktoch, avšak samozrejme dopyt po klasických drevených výrobkoch úplne nezamrzol. Stále je pomerne vysoké percento ľudí, ktorí si potrpia na to, aby v ich domácnosti boli aspoň určité kúsky z kvalitného masívneho dreva. Táto požiadavka ľudí má svoje príčiny a to najmä tie, že drevo má svoju trvanlivosť, univerzálnosť, životnosť a v neposlednom rade plní aj estetickú funkciu v domácnosti.

Kvalitne vyrobený kus nábytku z dreva môže byť v rámci jedného rodu zachovaný celé generácie. Drevo je jedným zo silnejších materiálov hodných spracovania a pri správnej údržbe môže skutočne prežívať dlhé roky a stále vyzerať dobre. Ďalšou devízou dreva je jeho univerzálnosť. Drevenými výrobkami môžeme vyplniť takmer každú miestnosť nášho domu / bytu. Tak skúsme začať tzv. od podlahy. Drevené podlahy, ktoré keď sú vyrobené z kvalitného dreva, žiadna lacná laminátová verzia, dokážu pri vhodnej starostlivosti naozaj vydržať a spríjemňovať domácnosť dlhé roky. Samozrejme investične to nie lacná záležitosť, avšak tu je potrebné na to pozerať z dlhodobejšieho hľadiska. Možno počas životnosti kvalitnej drevenej podlahy by sme lacnú laminátovú museli meniť tak zo tri, štyrikrát. A v konečnom dôsledku nás tá lacnejšia vyjde drahšie. Drevo môže byť využité aj na výrobu nábytku, napríklad obľúbené sú masívne jedálenské stoly, mohutné drevené postele, konferenčné stolíky, skrine, či už na odev alebo do kúpeľne pod umývadlo. Čo sa týka estetiky, resp. trendovosti môžeme kľudne tvrdiť, že drevo má rovnaký status ako čierne šaty alebo tmavý oblek a to že z módy jednoducho nikdy nevyjdú. Akýkoľvek štýl / trend bude aktuálny, drevo si v ňom vždy nájde svoje miesto.

Samozrejme nič nie je také jednoduché, ako by sa to na prvý pohľad mohlo zdať. Aby sme predĺžili životnosť dreva a zachovali jeho pôvodný stav čo najdlhšie, musíme sa oň starať. V rámci údržby nábytku z masívneho dreva by sme sa mali držať týchto odporúčaní:

Pravidelné čistenie a leštenie

Čistenie nemusí byť každodennou záležitosťou, postačujúce bude, ak ho zahrnieme do nášho bežného upratovacieho procesu. Leštenie dreva by sme mali praktizovať tak raz za polroka.

Ochrana povrchu

Nie každý to máme vo zvyku, ale ak na drevenom stole jeme, mali by sme si dať pod tanier, alebo aj horúci hrnček podložku. Teplo nerobí drevu dobre, preto by maximálna teplota umiestňovaných vecí na jeho povrch nemala presiahnuť 60 °C.

Monitorovanie klímy / vlhkosti v domácnosti

Pri vysokej vlhkosti sa drevo rozťahuje a pri nízkej naopak zmršťuje. Práve tieto procesy môžu náš nábytok poškodiť. Ideálna vnútorná vlhkosť by sa mala pohybovať medzi 30 – 45 %.

Vyhnúť sa používaniu chemikálii

Produkty ako riedidlá a odlakovače nechtov, držte od drevených výrobkov čo najďalej, pretože prípadným rozliatím môžu poškodiť povrch nábytku. Pri výbere prostriedkov na ošetrenie dreveného nábytku treba byť opatrný. Vyhnúť sa takým, ktoré obsahujú bielidlo alebo alkohol, presne také nám môže spôsobiť nechcené škvrny alebo olúpať vrchný náter a poškodiť aj samotné drevo.

Pozor na slnečné svetlo

Treba mať na zreteli, že slnečné svetlo odfarbuje drevený nábytok, preto dať na terasu drevené sedenie nie je práve šťastné riešenie v prípade, že ho chceme čo najdlhšie udržať vo fit forme.

Ak už sa rozhodneme investovať do masívneho nábytku z dreva, rozhodne nám bude záležať na tom, aby nám našu domácnosť skrášľoval čo najdlhšie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *