Ako ošetriť drevený záhradný nábytok?

Rozhodli ste sa pre drevený záhradný nábytok? Urobili ste dobre. Drevo je totiž veľmi pekné a zároveň trvácne. Samozrejme, vyžaduje si určitú starostlivosť. Ako ošetriť záhradný nábytok z dreva, aby bol pekný a slúžil dlhé roky?

záhradný nábytok hecht

Zvoľte si správne prípravky na ošetrenie

Aby ste vedeli zvoliť vhodné prípravky na ošetrenie dreva, musíte v prvom rade vedieť, z akého dreva je váš záhradný nábytok vyrobený. Ak je to tvrdé drevo ako buk alebo dub, prípadne cudzokrajné drevo ako teak, takéto drevo sa odporúča napúšťať olejom na drevo. Olejom by ste drevo mali ošetriť dvakrát ročne – vždy pred sezónou a po jej skončení.

Ak máte nábytok z mäkkého dreva ako smrek alebo borovica, odporúča sa tenká vrstva lazúry na drevo, prípadne farebné moridlo a lak.

Prečítajte si: Ako si postaviť záhradnú hojdačku pre deti svojpomocne

hecht záhradný nábytok

Postup ošetrovania záhradného nábytku

Pred ošetrením najprv záhradný nábytok vyčistite. Ak ho budete ošetrovať lazúrou, použite impregnáciu proti hubám a škodcom. A čo ďalej?

  1. Drevo zbavte zašednutého povlaku. Použite špeciálny čistič na drevo alebo môžete drevený záhradný nábytok jemne prebrúsiť.
  2. Na takto vyčistený a pripravený nábytok nanášajte štetcom olej alebo lazúru (podľa druhu dreva). Ak ste použili veľa prípravku, ktorý steká po nábytku, odstráňte ho suchou čistou handrou. Predídete tak tvorbe škvŕn.
  3. Po prvom nátere sa môže stať, že drevo pustí tzv. vlasy. Tie je nutné odstrániť, pretože inak by sa trhali a narušili ochrannú lazúru. Odstráňte ich jemným brúsnym papierom so zrnitosťou 180.
  4. Nechajte nábytok dobre uschnúť.
  5. Zopakujte náter. Po tomto nátere však už nábytok nebrúste. Opäť nechajte dôkladne uschnúť.

Ak máte drevený záhradný nábytok počas sezóny umiestnený na juhozápad a nie je chránený v závetrí, takýto postup natierania by ste mali zopakovať aj trikrát. Môžete sa spoľahnúť na to, že pri správnom ošetrovaní vám drevený záhradný nábytok poslúži dlhé roky.

Tento záznam bol publikovaný v Tipy&triky . Uložiť odkaz do záložiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *