Na čo si dať pozor pri kúpe domu alebo bytu? 5 užitočných tipov!

Na čo si dať pozor pri kúpe domu alebo bytu? 5 užitočných tipov!

Čaká vás jedna z najväčších životných investícií? Kúpa nehnuteľnosti ňou určite je. A aj keď sa s ňou spája radosť a očakávanie, je to aj zodpovedná úloha, na ktorú sa treba dobre pripraviť. Čo by ste mali vedieť, aby ste sa „nepopálili“?

1. Preverte si nehnuteľnosť „na papieri“

Vidieť nehnuteľnosť pred kúpou na vlastné oči je nevyhnutné. No mnohí kupujúci si ju zabúdajú preveriť na papieri. Ak sa nespoliehate na služby odborníkov, pri kúpe si nehnuteľnosť preverte na katasterportal.sk alebo zbgis.sk.

Čo všetko je potrebné sledovať? V časti A – majetková podstata listu vlastníctva sa zamerajte najmä na výmeru a či je totožná s tou, ktorú predávajúci ponúka. V časti B – vlastníci a iné oprávnené osoby sa zamerajte na to, či je vlastníkom skutočne predávajúci a skontrolujte aj spoluvlastnícky podiel. V časti C – ťarchy sú zapísané prípadné záložné práva, exekúcie, či vecné bremená. Ideálny stav je, ak je časť C bez zápisu. Ale samozrejme sa dá však kúpiť aj nehnuteľnosť s ťarchou.

2. Inšpekcia nehnuteľnosti

Chystáte sa investovať veľké peniaze. Aby ste nekúpili mačku vo vreci, nezaškodí si na obhliadku prizvať odborníkov. Všetko potrebné vám povie inšpekcia nehnuteľnosti. Získate nezávislý pohľad odborníka na to, v akom stave sa daná nehnuteľnosť nachádza. Inšpekcia nehnuteľnosti môže zahŕňať analýzu statiky, tepelnej izolácie, elektroinštalácie, kanalizácie, strechy a ďalších rizikových oblastí. Povedzme si pravdu. Majiteľ nehnuteľnosti môže chyby zatajiť a realitný maklér o nich nemusí mať ani potuchy. Inšpekcia nehnuteľnosti vám však ponúka istotu.

3. Ako nehnuteľnosť nepreplatiť?

Znalecký posudok budete určite potrebovať, ak beriete na kúpu nehnuteľnosti úver. Môže vám tak byť nápomocný aj pri určení, či je cena zodpovedajúca. Ak si cenou nie ste istý, určite si prizvite znalca. Samozrejme, to neznamená, že predávajúci cenu zmení. Vy sa však budete vedieť zodpovednejšie rozhodnúť.

4. Kúpa stavebného pozemku

Samostatnou kapitolou je kúpa stavebného pozemku. V prvom rade si zistite, či je určený na výstavbu! Informujte sa na miestnom stavebnom úrade. Nezaškodí pozrieť si stavebný zákon, ktorý rieši aj prístupovú cestu k pozemku, umiestnenie stavby a pod.

5. Porozprávajte sa so susedmi

Inšpekcia nehnuteľnosti vám prezradí stav nehnuteľnosti, znalecký posudok cenu a stavebný zákon vás uvedie do problematiky výstavby. Nik vám však o danej lokalite a nehnuteľnosti nepovie viac, ako ochotní susedia. Určite ich oslovte. Môžu vám poskytnúť množstvo cenných informácií.

Ak ste úplný laik, kupovať nehnuteľnosť bez realitnej kancelárie alebo odborníkov v oblasti inšpekcií nehnuteľností (skvelé referencie má www.skontroluj.to) vám neodporúčame. Vždy je lepšie investovať do previerky nehnuteľnosti, ako dlhé roky ľutovať jej kúpu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *