5 odporúčaní, ako sa starať o trávnik na jar

Vypočujte si hlasovú verziu článku

Aj váš trávnik vyzerá po zime spustnuto? Preberte ho k životu! Počkajte, kým teploty vystúpia aspoň nad 10°C a môžete sa začať venovať obnove a oživeniu vášho trávnika. Poradíme vám, aká starostlivosť o trávnik na jar vám prinesie ovocie v podobe vytúženého zeleného koberca.

1. Údržba a čistenie po zime

Obnova trávnika po zime by mala určite začať jeho vyčistením. Odstráňte všetko, čo na váš trávnik nafúkal zimný vietor. Či už sú to odpadky, konáre alebo listy. Väčšie nečistoty vyzbierajte ručne a na tie menšie použite pružné kovové alebo plastové hrable. Takéto čistenie je výhodné aj v tom, že si kúsok po kúsku prejdete celý povrch trávnika a identifikujete tie najproblematickejšie miesta.

5 odporúčaní, ako sa starať o trávnik na jar

2. Kedy prvý krát kosiť?

Kosačky nevyťahujte s prvými slnečnými lúčmi. Skutočne to nie je potrebné. Naopak, nechajte trávnik po zime poriadne preschnúť a koste až vtedy, keď tráva začne aktívne rásť. Prvý krát koste na vyššej úrovni kosenia, aby sa koreňový systém poriadne upevnil. Zároveň určite neskoste viac, ako je tretina výšky trávy.

3. Jarné hnojenie trávnika

Ak ste vykonávali hnojenie trávnika v zime alebo neskoro na jeseň, môžu sa na ňom v dôsledku nadmerného množstva dusíkatých hnojív objaviť hnedé škvrny. Ide o hubové ochorenie. Ak takýto trávnik máte, na jar (v apríli) ho postriekajte prípravkom s obsahom účinnej látky azoxystrobínu. Ako hnojivo na trávnik na jar potom použite hnojivo s obsahom dusíka, ale tiež železa a horčíka. Ak chcete predísť burine, zvoľte hnojivá s herbicídnou zložkou.

Prečítajte si: Ako si postaviť záhradnú hojdačku pre deti svojpomocne

4. Prevzdušňovanie trávnika – áno, či nie?

Vertikulácia trávnika je vhodná vtedy, ak sa na jeho povrchu nachádza plsť vo vrstve viac ako 2 cm. Použite vertikulačné hrable, ktoré trávnik od plsti dokonale vyčistia. Po vertikulácii bude trávnik chvíľku vyzerať zle. No zabezpečíte mu tak lepší prístup živín a neskôr sa vám odvďačí zdravým vzhľadom.

Krátke 2 minútové video ako sa postarať o trávnik na jar.

5. Dosievanie trávnika

Dosievanie trávnika na jar je viac ako vhodné. Predídete tak jeho rednutiu. Dosievajte preto nielen na holých miestach, ale aj tam, kde je trávnik po zime zrednutý. Na dosievanie trávnika je však vhodnejšia neskorá jar – v máji alebo v júni, pred príchodom horúčav. Ak je trávnik po zime v naozaj zlom stave, možno bude potrebná rekultivácia trávnika, teda zavedenie nového osiva do celého trávnika.

Mnohí začínajúci záhradkári sa pýtajú, či je nutné trávnik na jar polievať. Spravidla nie. Po roztopení snehu je totiž spodná časť pôdy dostatočne zásobená vodou a korienky trávy sú schopné sa k tejto vlahe dostať. Trávnik polejte až vtedy, ak je jar mimoriadne horúca a steblá trávy sa po chôdzi opätovne nedvihnú.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *